„Gugl“ danas napunio 20 godina!

Kompanija koju su pre tačno dve decenije osnovali studenti Lari Pejdž i Sergej Brin, u međuvremenu se razvila u pretraživač čije je ime u svakodnevnom životu postalo glagol!

Tehnološki gigant „Gugl“ planira da proslavi rođendan u San Francisku ceremonijom posvećenoj budućnosti internet pretraživanja i obećava nekoliko iznenađenja, prenosi Hina.

Lari Pejdž i Sergej Brin bili su studenti Univerziteta „Stenford“, nedaleko od Silicijumske doline, kada su počeli da rade na stvaranju pretraživača koji će biti drugačiji od svih dotadašnjih.

Dvojac je razvio softver koji je uzeo u obzir odnose između internet stranica kako bi im to pomoglo da utvrde njihovo rangiranje u rezultatima pretrage. Dotadašnja tehnika pretraživača temeljila se samo na sabiranju ključnih reči.

„Gugl“ je osnovan 27. septembra 1998. godine i pokrenut u garaži iznajmljenoj u Menlo Parku u severnoj Kaliforniji.

Naziv je dobio od izvedenice reči Googol koja označava broj deset na stoti (jedinica sa 100 nula).

Navodno je „Gugl“ neko vreme bio na računarskim serverima na „Stenfordu“, gde je testirana verzija pretraživača.

Legenda koja kruži Silicijumskom dolinom kaže da su Brin i Pejdž ponudili kompaniju na prodaju za otprilike milion dolara, ali da kupce nisu našli.

„Gugl“ se kasnije preselio u svoje sedište u Mauntin Vjuu u Kaliforniji, gde se nalazi i danas.

Danas pruža niz usluga „bez kojih se ne može“

Danas kompanija nudi niz usluga, među kojima Mape, Dži-mejl, internet pretraživač Hrome i operativni sistem Android za mobilne uređaje koji je besplatan za proizvođače pametnih telefona ili tableta.

Takođe proizvodi i pametne telefone „piksel“ i ima društvenu mrežu „Gugl plus“ koja je konkurencija Fejsbuku.

„Gugl“ je 2006. kupio „Jutjub“ za tada astronomskih 1,65 milijardi dolara, ali se to pokazalo mudrim potezom budući da se zabava preselila na internet.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 11. мај 2024.
15° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара