„Prvo digitalno kontraceptivno sredstvo“ odobreno u SAD

Mobilna aplikacija za zaštitu od neželjenog začeća, „Prirodni ciklus“, postala je ovog meseca prvo „digitalno kontraceptivno sredstvo“ koje je dobilo dozvolu američke Uprave za hranu i lekove (FDA) za reklamiranje.

Kako objašnjava agencija AP, ovaj izum funkcioniše tako što žene unose podatke o telesnoj temperaturi i prate svoj mesečni ciklus na aplikaciji, koja koristi algoritam da utvrdi kada su im plodni dani u mesecu i kada treba da se uzdrže od polnog odnosa bez zaštite, odnosno kada treba da koriste zaštitu.

To je u suštini oblik takozvane kontracepcije ritma, ili metoda kalendara.

Švedski startap koji je izradio aplikaciju, kaže da je ona efikasna i omogućava ženama da izbegnu neželjene efekte uobičajene prilikom korišćenja drugih metoda zaštite, kao što su pilule za kontrolu rađanja.

Međutim, izveštaji o neželjenim trudnoćama i istrage vlasti u dvema evropskim zemljama gde je aplikacija dobila sertifikat EU 2017. godine, pokrenuli su pitanja u krugovima nadležnim za zdravsteni nadzor da li se aplikacija može reklamirati kao kontraceptivno sredstvo.

Aplikacija „Prirodni ciklus“ ima više od 900.000 korisnika, a taj brzi rast za regulatorna tela predstavlja povećani rizik i zabrinjava zdravstvene radnike koji se hvataju u koštac sa posledicama brzorastućeg tržišta mobilnih i digitalnih aplikacija za zdravlje.

„Aplikacije su neverovatno popularne i nema ničeg suštinski lošeg u korišćenju visokotehnoloških rešenja kao podrške našem zdravlju“, izjavio je Beki Barbidž, zamenik izvršnog direktora britanskog Udruženja za planiranje porodice.

Međutim, kako je naveo, „zdravstvene mobilne aplikacije su istovremeno prilično neregulisana oblast, tako da se teško mogu odvojiti dobre, odnosno aplikacije zasnovane na dokazima i istraživanjima, od onih loših i nepouzdanih“.

Ipak, odobrenje FDA znači da se „Prirodni ciklus“ može reklamirati kao mobilno kontraceptivno sredstvo, što tom „proizvodu“ daje prednost na tržištu mobilnih medicinskih aplikacija, koje će do 2025. godine porasti na 11,2 milijarde dolara sa nivoa od 1,4 milijarde dolara iz 2016. godine, navodi kompanija „BIS Riserč“.

Tvorac „Prirodnog ciklusa“ priznaje da aplikacija nije 100-procentno efikasna i da neke žene ipak zatrudne iako se do perfekcije pridržavaju uputstava za njeno korišćenje, dodaje AP.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 23. април 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво