Prvi srpski tri-de štampač

U Beogradu je prošlog vikenda na sajmu tri-de štampe prikazan prvi štampač domaće proizvodnje koji je po nekim karakteristikama bolji od sličnih u svetu, a dva puta je jeftiniji. Tehnikom tri-de štampe može se u mikronskoj preciznosti štampati nakit, kompletne zubarske proteze i mostovi, delovi veštačkih kukova i kičmenih pršljenova, i još mnogo toga što ima praktičnu primenu.

Radi se i na bioštampačima koji za sada mogu da štampaju ljudsku kožu, a u budućnosti bi mogli da štampaju i čitave organe za presađivanje.

Granice u tri-de štampi nema. Na tri-de štampačima moguće je štampanje osnove od biomaterijala na kojem se gaje ćelije i koje bi za određeni period od mesec do dva dale neverovatan rezultat – ljudsko uvo spremno za transplantaciju na pacijenta.

Stručnjaci koji se bave ovom tehnikom štampanja kažu da će veoma brzo doći vreme kada možemo štampati i neke značajnije stvari za transplantaciju.

„Za sada je to koža i neka jednostavnija tkiva, ali nadamo se da će to u budućnosti moći da se primeni na mnogo složenije organe“, objašnjava Vojislav Milivojević iz Instituta „Mirna“

Srbija ne zaostaje u razvoju tri-de tehnika štampanja. Našim tri-de štampačem možete u mikronskoj preciznosti, na primer, uraditi veštački kuk u bilo kom materijalu, i to po meri pacijenta ali mnogo jeftinije.

Na tri-de štampačima se mogu štampati i auto-delovi i sve što ima savršenu, ali pokretnu strukturu.

„Mogu da se rade slušni aparati, elementi za stomatologiju, protetiku kao takvu, može za elektroniku ili mikroplastiku“, kaže Saša Raca iz „Akslinka“.

Ovakav vid dizajniranja i proizvodnje u svetu je odomaćen. Kod nas, zbog limitiranih sredstava, ceo posao se sveo na uslugu.

„Imamo znanje, sve što je neophodno, nemamo samo ono što je bitno – kome to da prodamo, kome da plasiram“, rekao je Vojislav Milivojević.

Kao i sve što je u eksperimetalnoj fazi i tri-de štampa za sada ima ograničene domete. 

Međutim, kažu stručnjaci, za nekoliko godina putem raznih štapača moći će da se štampa skoro svaki oblik i svaka veličina, od poslovnih zgrada do bisera.

Kada medicina bude dala još neke odgovore, a oni se očekuju u narednih pet godina, i štapanje i zamena ljudskih organa biće rutinska stvar.

Број коментара 12

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
7° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво