U CERN-u otvoreno postrojenje za pomoć u istraživanju raka

U Evropskoj laboratoriji za nuklearna istraživanja CERN u kojoj Srbija članica, izgrađeno je novo postrojenje koje može da pomogne medicinska istraživanja raka. Postrojenje koje je nazvano CERN Medicis proizvelo je prve radioizotope, a u budućnosti će obezbeđivati širok spektar radioizotopa, od kojih se neki mogu proizvesti samo na CERN-ovom postrojenju Isolde koje je jedinstveno.

Ovi radioizotopi su prvenstveno namenjeni bolnicama i istraživačkim centrima širom Evrope, gde su dijagnostika i lečenje uz korišćenja radioizotopa značajno napredovali.

Medicis će omogućiti istraživačima da osmisle i testiraju nekonvencionalne radioizotope kako bi razvili nove pristupe borbi sa rakom.

„Radioizotopi se koriste u preciznoj medicini kako bi se dijagnostifikovao rak, srčani problemi i druge bolesti tako što se dostave izuzetno male radijacione doze tamo gde su one potrebne bez uništavanja okolnog zdravog tkiva“, rekao je Tiri Stora, koordinator projekta „Medicis“.

Kako je naveo, sada sa Medicisom „možemo da proizvodimo nekonvencionalne izotope i da pomognemo da se poveća spektar njihove primene“.

U saopštenju iz CERN-a navodi se da jedan hemijski element može imati više izotopa, što zavisi od toga koliko ima neutrona u jezgru, a neki izotopi su prirodno radioaktivni i poznati su kao radioizotopi.

Mogu se naći gotovo svuda, na primer u stenama, pa čak i u pijaćoj vodi. Drugi izotopi nisu nam dostupni u prirodi, ali se mogu proizvesti u akceleratorima čestica (najveći akcelerator današnjice, Veliki hadronski sudarač, nalazi se upravo u CERN-u).

Za proizvodnju radioizotopa Medicis koristi rad drugog CERN-ovog postrojenja koji se naziva Isolde. Prva serija radioizotopa proizvedena na ovaj način bio je Terbijum 155Tb, koji se, sudeći prema prvim rezultatima istraživanja, koja su nedavno predstavljena, smatra obećavajućim radioizotopom u dijagnostici raka prostate.

U saopštenju se podseća da je upotreba radioizotopa u medicini već vrlo raširena i to za snimanje, dijagnostiku i radijacionu terapiju, te da se pokazalo da mnogi izotopi koji se trenutno koriste nemaju najadekvatnija fizička i hemijska svojstva i da bi u nekim slučajevima drugačija vrsta radijacije bila pogodnija.

Medicis može pomoći u potrazi za radioizotopima sa odgovarajućim karakteristikama kako bi se povećala preciznost snimanja i lečenja, navodi se u saopštenju i dodaje da je CERN-Medicis novi dokaz kako tehnologije iz CERN-a mogu da koriste društvu ne samo za fundamentalna istraživanja.

„Sa ovim jedinstvenim postrojenjem i ekspertizom, CERN je posvećen maksimalizovanju uticaja naše tehnologije u svakodnevnom životu“, rekao je CERN-ov direktor za akceleratore i tehnologije Frederik Bordri.

U saopštenju se podseća da postrojenje Isolde radi već 50 godina i da je do sada za raznovrsne svrhe, uključujući i fundamentalna nuklearna istraživanja, astrofiziku i bionauke, proizvelo 1.300 izotopa iz 73 supstance, te da su Isolde već proizvodili izotope za medicinska istraživanja.

Novo postrojenje Medicis, međutim, omogućiće proizvodnju radioizotopa koji preciznije odgovaraju potrebama medicinske zajednice.

CERN Medicis je rezultat napora koji je CERN uložio zajedno sa saradnicima iz Fonda za transfer znanja, privatnih fondacija i partnerskih ustanova. Projekat finansijski podržava Evropska komisija kroz grant Marija Sklodovska Kiri koji od 2014. godine pomaže razvoju medicinske i naučne saradnje širom Evrope.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 20. септембар 2024.
15° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи