Električni traktor iz Srbije u finalu svetskog takmičenja

Projekat tri inženjera elektrotehnike iz Srbije, „Idvorski električni traktor“, ušao je u finale Globalnog samita preduzetnika na američkom Univerzitetu Stanford, koji se održava u junu a čiji je pokrovitelj predsednik Barak Obama.

Jedini zahtev organizatora jeste da se projektom označi lokalni problem, koji kasnije može da ima i globalnu upotrebu. U finale je ušlo 30 ekipa iz 140 zemalja.

Prosečna starost traktora u Srbiji je više od 20 godina. Bučni su i zagađuju zemlju, vodu, vazduh. Zbog toga su Dalibor, Ivan i Nikola osmislili „Idvorski električni traktor“ (Idvorsky Electric).

Idvorski – jer je to srednje ime Mihajla Pupina, električni – jer radi na baterije, nema izduvne gasove, ne proizvodi buku, vibracije, nema teške, masne delove. Može da služi i kao mobilni agregat.

„Njegove baterije bi mogle da se koriste na poljima i za druge svrhe, poput navodnjavanja i napajanja električnih pumpi ili pokretanja bilo kojih električnih aparata koji ljudima mogu da budu na usluzi na otvorenom prostoru“, otkrio je Ivan Jovanov.

I održavanje i korišćenje bilo bi znatno jeftinije.

„Jedno električno punjenje takvog traktora iznosilo bi gotovo manje od sedam evra. Danas, da biste napunili rezervoar, potrebno vam je usrednjeno negde oko 60 evra“, dodao je Jovanov.

Glavni kupci – naravno, poljoprivrednici. Traktor bi namenu našao i u raznim privrednim granama.

„Takođe ciljamo na one poljoprivrednike koji imaju ambicije da se bavi organskom proizvodnjom hrane. Recimo, na aerodromima može da bude jako zanimljivo da se koristi, vozilo na vučni pogon u nacionalnim parkovima, svuda gde je ekologija na prvom mestu“, objasnio je Nikola Popov.

Krajem juna, projekat „Idvosrki električni traktor“ srpski naučnici predstaviće stručnom žiriju na Univerzitetu Stanford u Kaliforniji.

„Ono što je nama možda još bitnije u ovom trenutku, pred velikim brojem potencijalnih investitora iz naše oblasti, konkretno, što ćemo imati priliku da sa njima van samog takmičenja imamo seriju razgovora i priliku da im prezentujemo našu ideju i projekat i da probamo da dobijemo investiciju da razvijemo prototip u Srbiji“, istakao je Dalibor Marković.

Za odlazak u Ameriku Daliboru, Ivanu i Nikoli potrebna je pomoć društva, institucija i države.

Број коментара 6

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 28. април 2024.
24° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво