Legendarna „Crna ptica“ dobija naslednika

Supersonični „SR-71“ ušao je u anale kada je pre više od 45 godina postigao brzinu od tri maha. Sada, međutim, „Lokid Martin“ najavljuje da planira naslednika. „SR-72“ biće špijunska letelica, a dostizaće brzine od šest maha.

Kompanije „Lokid Martin“ najavila je da će razviti hipersoničnu špijunsku letelicu „SR-72“, koja će biti naslednik legendarne „SR-71 Crne ptice“.

Poznati američki konstruktor aviona saopštio je za časopis Aviation Week da su planovi za letelicu koja može da dostigne šest maha (jedan mah - 1.225 kilometara na sat) već napravljeni. Maskimalna brzina biće mu dva puta veća od svog prethodnika, a kako se ističe biće sličnih dimenzija.

Kao i kod „Crne ptice“ i na novoj letelici tajna u postizanju ogromne brzine biće motor. Konstruktori tvrde da rade na razvoju motora koji će kombinovati tradicionalne turbine i „skremdžet" mlazni motor.

Turbine inače imaju velikih problema sa usisavanjem vazduha na brzinama preko dva maha. I na „Crnoj ptici“ to je bio glavni problem, a rešen je izuzetno komplikovanim sistemom koji je specijalnim ventilima koji su usporavali vazduh dovoljno da bi motor mogao da ga usisa.

Američka vojska želi da sa „SR-72“ ima špijunsku letelicu koja može izuzetno brzo da deluje, a planira se da, kao i sadašnji dronovi, ima i opcionalni arsenal.

„Lokid Martin“ kaže da bi manju demonstracionu letelicu, veličine „raptora“, mogla da napravi do 2023. godine, a da će „SR-72“ ući u službu 2030. godine.

„Crna ptica“ je predstavljena 1964. godine u bazi Palmsdejl u Kaliforniji, a „Crna ptica“ je tokom testova dostigla 3,4 maha. U vojnu službu ušao je 1966. godine, a u službi oružanih snaga SAD poslednji let je napravio 1989. godine.

Poslednji let imao je 9. oktobra. 1999. godine. Samo su dva primerka preostala i oba se nalaze u avijacionim muzejima.

Prvobitno ga je koristila američka vojska za obaveštajne zadatke tokom Hladnog rata, a kasnije i NASA radi testiranja izdržljivosti ljudi i materijala. Ukupno ih je izrađeno 32, od čega je 12 uništeno u nesrećama.

Број коментара 12

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 23. септембар 2024.
28° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи