Napravljen materijal tvrđi i od dijamanta!

Istraživači su otkrili novi oblik ugljenične strukture, nazvan "Q-carbon", koji je tvrđi od dijamanata i može da se proizvede na sobnoj temperaturi i pritisku.

Tim naučnika sa Univerziteta Severna Karolina razvio je novi oblik čvrstog ugljenika koji se razlikuje od poznatih grafitnih i dijamantskih struktura. Istraživači smatraju da je malo verovatno da se takav materijal pronađe u prirodi, sem možda u jezgrima nekih planeta.

Umesto toga, pravi se u laboratoriji. Da bi uspeli u tome, naučnici površinu poput stakla premazuju amorfnim ugljenikom, koji u suštini čine raštrkani atomi ugljenika koji još nisu povezani zajedno u kristalnu strukturu poput dijamanta.

Onda na scenu stupa „tajni sastojak“. Naučnici ispaljuju laserski snop pulsevima svakih 200 nanosekundi. Čitav proces izaziva rapidno zagrevanje (na 3.727 stepeni Celzijusa) i hlađenje amorfnog ugljenika.

Rezultat je ono što je tim nazvao "Q-carbon". U objavljenom istraživanju u Journal of Applied Physics, naučnici su objasnili da je novi materijal tvrđi od dijamanta, svetli kada se zagreva i feromagnetičan je.

Takođe, prilagođavanjem proizvodne tehnike i menjanjem frekvencije laserskih pulseva, može se takođe stvoriti i dijamantska struktura na sobnoj temperaturi i pritisku, što je do sada bilo nezamislivo.

Ipak, postoje određena ograničenja i razlozi zašto se "Q-carbon" neće skoro naći na prstenju ili vrhovima bušilica. Naučnici su do sada uspevali da proizvedu tek fine slojeve ovog materijala samo 20 do 500 nanometara debljine – oko 100 puta tanje od vlasi kose.

„Možemo da proizvodimo 'Q-carbon' filmove i učimo o njegovim osobinama, ali smo tek u ranoj fazi razumevanja kako da manipulišemo njime", rekao je Džej Narajan, vođa istraživanja.

Број коментара 6

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
7° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво