Читај ми!

„Srce u kutiji“ kuca dok se ne presadi

Stručnjaci kažu da bi novi uređaj, koji je razvila firma "Transmedics", mogao drastično da poveća broj srca koja mogu da se iskoriste za transplantaciju, ali da postoje i velike etičke dileme.

Časopis MIT Technology Review objavio je detaljni tekst o uređaju: „'Srce u kutiji' pomoću cevčica i kiseonika pumpa krv i elektrolite u srce tek preminulog pacijenta i omogućava organu da nastavi da funkcioniše“.

Novi sistem održavanja organa uspešno je iskorišćen u najmanje 15 slučajeva transplantacije u Britaniji i Australiji, a treba da bude odobren i u SAD.

Sve do sada, srca korišćena za transplantaciju bila su vađena iz pacijenata koji su doživeli moždanu smrt. Ona od preminulih pacijenata smatrana su kao previše oštećena i neiskoristiva.

Jednom odstranjena, srca su skladištena i transportovana na niskim temperaturama kako bi se izbegla degradacija tkiva.

Međutim, sa uređajima koji bi održavali organ toplim i funkcionalnim, poput „Srca u kutiji“, mogao bi da se poveća ukupni izbor iskoristivih srca za oko 30 odsto.

Postoje dva problema. Prvi je što uređaj košta 250.000 dolara što ga trenutno ograničava, sve dok ne počne masovnija proizvodnja.

Drugi problem je etičke prirode. Pitanje medicinske etike je: „Koliko hirurzi treba da čekaju pre nego što izvade srce iz preminulog pacijenta“.

Glavna dilema je u tome što kako nečije srce može da se smatra mrtvim, kada nakon vađenja oživi u nekom uređaju i kasnije nastavi da kuca u drugom čoveku.

Robert Truog, etičar sa Univerziteta „Harvard“, kaže da je ta dilema opravdana, ali da je većina pacijenata, od kojih bi potencijalno mogla da budu uzeta srca, umrla od drugih uzroka nevezanih za srce.

Prema njegovim rečima, konačna odluka je na članovima porodice.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 18. септембар 2024.
17° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи