Читај ми!

Писаћа машина иде у пензију

Револуционарни изум без којег се није могла замислити ниједна канцеларија током већег дела 20. века прелази у историју. Под налетом компјутерске технологије писаћа машина је устукнула па је затворена и последња фабрика за производњу дугогодишњих најбољих пријатељица секретарица, писаца и новинара.

Ера писаће машине, главног дела канцеларијске опреме током већег дела 20. века која је изазвала револуцију у начину рада - је пред окончањем јер је у Мумбају, у Индији, последња фабрика у свету за њихову производњу обуставила рад.

Залихе у фабрици „Годреј и Бојс" (Godrej&Boyce) броје свега неколико стотина писаћих машина, објавио је лондонски дневник Дејли Мејл.

Мада су писаће машине у западним земљама већ одавно застареле, у Индији су донедавно представљале уобичајени део канцеларијске опреме.

Тражња тих машина је, међутим, у последњих 10 годинa знатно опала због преоријентације корисника на компјутере.

Сви произвођачи канцеларијских писаћих машина у свету су после 2000. године обуставили производњу, осим индијског погона, у којем је до 2009. године израђивано између 10.000 и 12.000 комада годишње.

Преостале машине већином су модели за арапски језик.

Фирма је почела производњу током педесетих година 20. века када је тадашњи премијер Индије Џавахарлал Нехру представио писаћу машину као симбол независности и индустријализације те земље.

Почетком деведесетих година фабрика је продавала 50.000 примерака годишње, али је прошле године продаја пала на мање од 800 комада.

Прва комерцијална писаћа машина произведена је 1867. године у Сједињеним Америчким Државама и на преласку у 20. век је добила стандардизовани облик, укључујући тастатуру популарно названу "кверти" (због распореда слова у реду испод цифара - QWЕRТY) која је и данас стандард за тастатуре, али и све већи број мобилних телефона.

Број коментара 6

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 20. септембар 2024.
16° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи