Ко пали светло у граду духова

Недалеко од границе између Канаде и Аљаске налази се Китсoлт – град духова. Основали су га рудари 1979, да би убрзо био преплављен досељеницима, али су га онда сви напустили. Данас је најчистији напуштени град на свету.

Град је настао поред рудника молибдена и, баш када су рудари помислили да су нашли срећу у тој планинској лепотици, цена молибдена је почела да пада, па су сви становници, њих око 1.200, напустили град.

А било је изграђено више од стотину породичних кућа. Не само то, и модерна болница, тржни центар, ресторани, банке, пошта, паб, базен, библиотека и два рекреациона центра са саунама и позориштем.

Кабловска телевизија и телефонске линије биле су постављене под земљу. Град је имао најсавременије постројење за пречишћавање отпадних вода и најчистију текућу воду у провинцији.

Из економских разлога, рудник је затворен, а последња породица напустила је град 1982. године, јер експлоатација руде молибдена није више била исплатива.

Китсолт због економске кризе постаје град духова, јесте напуштен, али не и запуштен: уличне светиљке и даље раде, травњаци су уређени и трава је покошена.

Данас град припада америчком предузетнику Кришнану Садантирану, који га је 2005. године купио за седам милиона долара. Уложио је више од 25 милиона долара за одржавање града, где планира да експлатише природни гас. Наиме, жели да претвори Китсолт у средиште индустрије природног гаса Британске Колумбије.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 23. април 2024.
10° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво