Пут око света „спитфајером“ старим 76 година? Могуће је

Замислите да кренете на пут око света ловачким авионом из Другог светског рата старим скоро осам деценија. Неки људи су то већ учинили и остварили своју замисао одајући почаст том авиону. Притом су људима широм света приредили причу налик оној романескно-филмској Верновој, с тим што је овај пут трајао нешто дуже и био је стваран.

„Спитфајер“ је један од најпознатијих борбених авиона свих времена. Славу је стекао у тешким временима, као један од симбола отпора нацизму.

Многи љубитељи летелица не могу да одоле његовом шарму и сматрају га најлепшим клипним авионом свих времена.

Од око 20.000 авиона, колико их је укупно направљено, данас је очувано тек 250, од чега педесетак авиона може да лети. Ипак, њихови летови су веома ретки.

Већина „спитфајера“, логично, данас се налази у његовој постојбини, Великој Британији.

Занимљиво је напоменути да људи из Србије не морају далеко да иду да би видели „спитфајер“. Један се чува у Музеју ваздухопловства у Сурчину.

Британци су поносни на свој легендарни авион, и чини се да тај понос умеју и да искажу. Данас се један оригинални „спитфајер“ вратио у Британију након првог пута око света.

Слетео је на травнату писту аеродрома Годвуд у близини града Чичестера, тачно четири месеца након што је кренуо на пут петог августа.

Реч је о рестаурираном моделу, старом 76 година, који се борио у Другом светском рату. Веровали или не, током пута је обишао 24 земље прешавши укупно 37.500 километара.

Са авиона је скинуто све оружје, скинута је чак и боја и остао је само „голи“ алуминијум који се пресијавао и због којег је цео пројекат назван „сребрни спитфајер“.

Током мисије „спитфајер“ је праћен још једним авионом у којем су били фотограф и сниматељ, који су забележили невероватне кадрове.

Све информације о лету било је могуће пратити на друштвеним мрежама, као и на сајту пројекта.

Неки ће можда рећи да је „сребрни спитфајер“ лепши него икада пре, али оно што је сигурно је да је ова мисија далеко лепша од оних у којима су се прославили борбени авиони из Другог светског рата.

Авионом су управљали пилоти Мет Џонс и Стив Брукс. Џонс је имао част да превезе последњу деоницу од Холандије до Чичестера, која је трајала нешто мање од једног сата. Почаст „спитфајеру“ одали су и припадници „Црвених стрела“, акробатске групе РАФ-а, који су пратили авион испуштајући бели дим иза себе.

Експедиција названа „најдужи лет“ донела нам је фантастичне слике „спитфајера“, попут оних где лети изнад њујоршког Кипа слободе и египатских пирамида.

„Сребрни спитфајер“ пошао је преко Атлантика, обилазећи Фарска Острва, Исланд и Гренланд, пре него што је ушао у Канаду. Након неколико дана проведених у САД, наставио је преко Канаде, Аљаске и Русије. У Јапану је морао да биде приземљен неко време због тајфуна. Летео је кроз земље југоисточне Азије, али је заобишао Њу Делхи због смањене видљивости изазване загађењем ваздуха.

Након пауза у Пакистану, УАЕ и Бахреину, најдужа деоница била је лет преко пустиња Саудијске Арабије, који је трајао три и по сата, пре слетања у Јордан. Авион се у Британију вратио преко Египта, Грчке, Италије, Немачке и Холандије.

Коначно слетање је преношено уживо на друштвеним мрежама, уз одушевљење свих који су пратили овај "пут око света".

О „спитфајеру“

"Спитфајер" се сматра једним од најпознатијих и најуспешнијих борбених авиона у историји. Почео је да се прозводи 1937. године.

Реч је и једномоторном авиону са елиптичним обликом крила. То је првенствено ловачки авион, али је коришћен и у мисијама бомбардовања и извиђања.

Верзија која је ушла у службу 1938. године имала је плафон лета 9.723 метра и максималну брзину 580 километара на час, а последња ратна варијанта имала је плафон лета 12.200 метара и брзину од 710 километара на час.

У току животног века „спитфајера“ направљено је око 40 верзија ове летелице, а укупно је произведен 20.351 примерак, што је највише произвођен авион у Великој Британији.

„Спитфајер“ је коришћен приликом евакуације из Данкерка, што су љубитељи филма недавно могли да виде у истоименом остварењу. Његова улога у Бици за Британију била је огромна. Осим тога, авион је користило више од 30 земаља, међу којима је и Краљевина Југославија.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 19. септембар 2024.
22° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи