Дворци Војводине – некада за понос, а данас тужне руине

Били су понос велепоседничких породица, али и једног времена. А данас су дворци у Србији углавном рушевине у којима је сабласна тишина и смеће. Само у Војводини има их шездесет. У другим европским државама представљају туристичку атракцију, а наши пропадају. Решење се за већину ни не назире.

Некада понос Новог Бечеја, Баната и Војводине дворци Соколац, Рохонци на Бисерном острву, Бајер, Бајић и Карачоњи у Новом Милошеву, данас су оронули, зарасли у коров и заборављени.

„Богати људи унајмљивали су најбоље архитекте и грађевинце који су правили овако велика здања, која су у периоду крајем 19. и почетком 20. века углавном грађени у стилу клацисизма и сецеонизма“, каже Tатјана Влашкалин из Туристичке организације Нови Бечеј.

Дворац Карачоњи у Новом Милошеву један је од највећих у Војводини рађен је у првој половини деветнаестог века и њему је као и другим дворцима у Новом Бечеју преко потребна реконструкција и рестаурација.

„Након Другог светског рата дворац је био дом за незбринуту децу, након тога је била школа и у последњем период је била хемиска индустрија у Новом Милошев. Сада је дворац у врло лошем стању и не може да се употребљава“, наводи Ђорђе Попов из Туристичке организације Нови Бечеј.

Општина покушава да уз помоћ државе и покрајине нађе начин да се дворци обнове. Не само да би били туристичка атракција већ би могли да се користе и за неке друге сврхе, као што се планира за дворац Хетерленди у Бочару.

„Предвиђен је за предшколску децу за боравиште и излетиште у природи нешто као што је Летенка била, вредност инвестиције 361 милион динара у грађевинским радовима, не само на реконструкцији постојећих већ и нових објеката и садржаја који ће бити у оквиру дворца Хетерленди“, истиче председник општине Нови Бечеј Саша Максимовић.

Већина двораца давно је проглашена споменицима културе од изузетног значаја. Међутим, због небриге многи су временом изгубили на аутентичности.

Број коментара 11

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 08. мај 2024.
23° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара