среда, 25.09.2019, 07:51 -> 08:51
Извор: РТС
Аутор: Оља Милетић
Кад туристи окупирају тражене дестинације
И баш када је изгледало да у Британији још од Шекспира нема веће драме од Брегзита, „Томас Кук“ је оставио, кажу, 150.000 британских туриста изван земље. Банкрот најстарије туристичке агенције на неки је начин указао и на негативне стране масовног туризма, који личи на масовну културу по томе што и сиромашнијим слојевима омогућава да уживају у привилегијама богатих.
Туризам доноси огромне приходе, запошљава стотине милиона људи, доводи до процвата многих грана индустрије, али може и да угрози управо оне градове који од њега имају највише користи.
Метрополе са највећим бројем туриста као што су Париз, Барселона, Лондон, Амстердам, Њујорк, уводе различита ограничења за туристе. Светски Савез за туризам и путовања упозорава да многи градови међу којима су Москва, Бангкок, Каиро и Њу Делхи неће бити спремни за велики пораст броја посетилаца током наредне деценије.
Александар Сеничић из Јуте каже да градови на разне начине покушавају да ограниче број туриста: „Пре свега то су градови који су најпопуларнији за масовне доласке. Имали смо пример када је једна велика кинеска компанија довела двадесетак хиљада туриста у једном моменту за прославу Нове године, што је потпуно узурпирало локално становништво. Разне активности су предузете да би се предупредиле гужве, наравно паркинзи који су посебно прављени за тај број аутобуса, па све до масовног снимања, сликања које је у том граду представљало озбиљан проблем за организацију и локалном становништву, али и онима који су организовали такву врсту путовања. То је само један од примера“.
„Понуда свега што се продаје је углавном таква да се она, пре свега, односи према туристима, а не према локалном становништву. Комуналне услуге су значајно скупље обзиром да су и цене услуга до те мере поскупеле да је и пословни простор на изузетно високом нивоу, што онемогућава локано становништво да живи мирнијим и стабилнијим животом“, објашњава Сеничић.
Најпознатија перуанска атракција Мачу Пикчу, древни град Инка, увела је од почетка године временски ограничену посету без могућности поновног уласка.
Амстердам је престао да се рекламира као туристичка дестинација, а од следеће године биће забрањен улаз туристима у улицу Црвених фењера.
Венеција и Дубровник ограничавају број посетилаца са крузера. Рим је посебну пажњу посветио понашању гостију и њиховом односу према туристичким атракцијама.
„Нови видови туризма којих у овом тренутку има веома много, су нешто што очекујемо да се развија следећих година као посебан сегменту туристичком пословању. На простору Балкана ми имамо хајкинг и рафтинг као једну од појава које имају све више заинтересованих и уопште тај адреналински туризам је нешто што ће, чини ми се у наредним годинама све више људи занимати“, истакао је Сеничић.
Подаци говоре да је сваки трећи туриста у 2018. години био на једном од 300 најпосећенијих места на планети. Тренд раста броја туриста у свету наставиће се и наредних година захваљујући глобалном расту зарада и јефтиним летовима.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар