Каранфил на харемском језику поручује „Давно на тебе мислим“

Иво Андрић, Милош Црњански , Бранислав Нушић , Петар Петровић Његош , Загла и Баџа, представљени као српски Ромео и Јулија, су јунаци прича које туристи и Београђани могу да чују док обилазе споменике престонице.

Најстарија записана љубавна прича је о Загли и Баџи са почетком 19 века, који су љубав и пажњу размењивали путем језика цвећа уз помоћи дресираног пса. Туристички водич, Сања Ђоковић води посетиоце и приповеда им ову занимљиву причу.

Обоје су говорили турски, писати нису знали, а споразумевати се путем неког трећег, у то доба, није било упутно. И тако се Загла сетио да се послужи старим харемским језиком удварања путем цвећа, које је у то доба свака Туркиња, односно, свака була знала.

Прво је у ову лепу игрицу увео свог најбољег пријатеља, свог четвороножног љубимца, једно мало куче које је „дресирао“. Потом му је око врата везао мараму и у тканину стављао цвеће које има неко своје значење.

Прво је у мараму ставио струк каранфила, а каранфил по харемском језику значи „знај да си у мом срцу“. Она њему одговара са струком нане, која казује „давно на тебе мислим“. Затим јој шаље стручак босиока, а босиљак значи „ти си моја, само моја“. Одговара му невеном који поручује „и ти си мој драги“.

Занимљиве приче уз лагану шетњу и благим поветарцем учинили су ову туристичку туру лаком и лепом за све оне који су кренули да упознају историју Београда кроз љубавне приче.

Тура је занимљива чак и Београђанима, као што каже једна од посетитељки ове туристичке туре. Углавном знамо о трагичним и немилим догађајима који су се одигравали у нашој престоници, а не знамо Београд из неког лепшег и занимљивијег угла.

Током шетње причало се и о љубави према отаџбини. Сама љубав је по себи јединствена и различита, па су и приче током шетње управо биле такве.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 19. септембар 2024.
17° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи