Поглед на Менхетну може да вреди и 11 милиона долара

Када је група власника станова у једној згради на Менхетну сазнала да се планира изградња солитера у њиховом суседству, који би потпуно заклонио поглед са њихових прозора, одлучили су да понуде инвеститору 11 милиона долара да не гради.

У шуми високих зграда у Њујорку, поглед је непроцењива роба. Поглед се чува, а када је потребно, због њега се почиње и борба. Већ дуго се води спор око погледа на Бруклински мост који су блокирали нови станови изграђени уз обалу, као и око сенке коју се станови милијардера бацили на Централ парк.

Када су становници 12-спратне зграде у Челзију сазнали да ће предложени торањ у њиховом суседству потпуно заклонити њихове прозоре и блокирати њихов поглед на Емпајер стејт билдинг, определили су се за мање насилан приступ.

Окупили су се и инвеститору изнели необичну понуду: 11 милиона долара да не гради.

Када се сазнало да су власници бивше зграде складишта које заузима 520 квадратних метара, два пута више од просечне америчке нове куће, били спремни да плате тако велику суму само да би сачували поглед, то је одјекнуло у Њујорку.

Власници су се определили за типичну статегију инвеститора и окренули је наглавачке. На суседном плацу су откупили право које дозвољава да се зида зграда виша од дозвољене. Али они немају намеру да то право користе, већ да спрече инвеститора да изгради зграду вишу од три или четири спрата на углу Седме авеније и Западне 17. улице.

„Људи купују свакакву имовину у суседству, али никада нисам чуо да је неко спреман да дâ толико новца на нешто тако неопипљиво, као што је поглед с прозора“, чуди се Џордан Баровиц, потпредседник једне фирме која се бави некретнинама.

Овај договор је постигнут још 2016. године, али ни једна од укључених страна није хтела о томе да говори.

„Било је скупо. Не бих рекао, претерано скупо, али је било скупо“, био је спреман да подели своје мишљење Џон Мјуз, инвеститор из Тексаса и власник стана у поменутој згради у коме живе његова деца.

Нису сви станари платили исти износ. Власници на нижим спратовима су плаћали мање, а они на најнижим нису платили ништа. Господин Мјуз је признао, да му је непријатно, али да не може да се сети колико је платио. Можда, око милион долара за стан своје деце.

Истраживање је показало да у последњих пет година ово није једини пример сличног договора између станара и власника суседног плаца. У случају суседа друштва „Зен стадис“ на Источној 67. улици, станари шестоспратнице су платили 3,25 милиона долара за куповину „права на ваздух“.

Зграда у облику слова L у Челзију, која се налази неколико блокова даље од Вест Вилиџа и седишта компаније „Гугл“ у Њујорку, била је дом многим уметницима и славним личностима које су привлачили пространи станови са високим плафонима.

У овој згради је некада живео и муж Мерил Стрип, вајар Дон Гамер. Глумац Харисон Форд је био власник пентхауса у овој згради, који је 2012. године продао за око 15 милиона долара. Један стан је недавно продат за 9,75 милиона долара.

Понуда за овај посао је реализована одмах пошто је инвеститор Гери Барнет из „Ектел девелопмента“ јасно ставио до знања да намерава да подигне зграду високу 145 метара на углу Седме авеније и 17. улице. Нова зграда била би висока отприлике као и постојећа у облику слова L и била би постављена директно у њену унутрашњост.

Инвеститор је у почетку тражио више од 11 милиона долара, али после више састанака и ценкања, постигнут је договор. Сада, уместо нове зграде, на углу је изграђена четвороспратна пословна зграда и ништа више од тога не може да је замени.

Осим ако се не појави неко са понудом која ће бити превише добра да би била одбијена.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 19. септембар 2024.
17° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи