Која врста морског пса вреба у дубинама код Макарске

Морски пас који је у недељу снимљен у мору код Макарске пробудио је велико интересовање јавности, али и изазвао и поделе у свету океанографа и стручњака за морски свет.

Ален Солдо, са Одељења за студије мора на сплитском Универзитету и потпредседник "IUCN Shark Specialist Group Mediteranian", тврди да се ради о морском псу модруљу.

Са друге стране, Перо Угарковић, уредник хрватског сајта Подводни, Бранко Драгичевић, научни сарадник на Институту за океанографију и рибарство, Давид Удовичић, стручни сарадник на Институту за океанографију и рибарство и Фране Мадираца, истраживач при Центру за маринску и слатководну биологију „Шарклаб Адрија“, кажу да се ради о сасвим другој врсти – псу кучку, односно врсти мако, пише Слободна Далмација.

„Сматрамо да су најочитији знакови да се ради о морском псу мако (isurus oxyrinchus). Дорзална пераја су зашиљена док су код модруља она заобљена. Затим, таман пре почетка репног пераја долази до проширења када се животиња гледа из дорзо-вентралне перспективе“, кажу стручњаци.

„Упоређивањем слика можете приметити да је код модруља овај део много ужи него код морског пса мако. Вилица, такође, одаје утисак веће зашиљености него што је случај код модруља“, додају научници.

„Цело тело, такође, изгледа јаче и мишичавије него код модруља. Надаље однос положаја дорзалног и пекторалног пераја, такође, одговара морском псу врсте мако“, тврде колеге које су недавно објавили рад о овој врсти ајкула.

У њиховом раду је видљиво да је пре 2014. ова врста последњи пут забележена 1972. године у Јадрану.

Снимак су, такође, проследили и колеги из Италије који се, кажу, сложио с њиховом тезом.

„Разговарали смо са стручњаком Алесандром де Мадаленом из Италије који је потврдио нашу тезу да се ради о морском псу кучку“, истичу саговорници Слободне Далмације.

У желуцима ове врсте често су се налазили остаци брзо пливајућих риба као што су туне, иглуни, па чак и најбржа морска животиња – иглан. Највећа забележена брзина пса кучка, кажу саговорници, износила је чак 74 километара на сат.

Они нарасту у просеку до око 3,2 метра и теже између 60 и 135 килограма, али су забележени и много већи примерци.

Тако је најдужи измерени примерак имао чак 4,45 метара. Недавно је у Италији ајкула ове врсте снимљена како у устима држи великог морског голуба.

Нагласили су да са свим већим животињама треба пазити приликом сусрета, но фатални напади од стране морских паса су широм света изузетно ретки, додаје сплитски лист.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. септембар 2024.
23° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи