Угрожене пчеле – угрожена планета

Под слоганом „Заштитимо наше врсте“, широм света обележава се Дан планете. У Србији, симболичним постављањем кошница у дворишту Агенције за заштиту животне средине, скренута је пажња на угроженост пчела и њихов значај.

Да природа зна најбоље доказ је у свакој кошници. Пчеле човеку дају и храну и лек, чувају биолошку разноврсност света и животну средину.

„Једно пчелиње друштво даје укупну вредност читавом друштву од 1.200 евра годишње, од тога је само један и по до три одсто мед и други пчелињи производи. Тридесетак посто је практично вредност опрашивања пољопривредних култура“, објаснио је Родољуб Живадиновић из Савеза пчеларских организација Србије.

Иако повећавају приносе, чини се да су се баш пољопривредници највише огрешили о пчеле несавесно користећи пестициде. А ту је и аеро-загађење. Осим пчелама, смета и човеку, што најбоље осећају плућа становника Ваљева, Беочина, Београда, Панчева. Надлежни кажу да је проблем лошег ваздуха већи зими, али и да се ради на томе да следећу не дочекамо на листи најзагађенијих на свету.

„Попут активности које ће у наредном периоду спровести ресорно министартво у погледу гашења локалних котларница“, каже Филип Радовић из Агенције за заштиту животне средине.

Иако има проблема на неколико локација, квалитет воде у Србији генерално је добар. Да ће бити такав и на београдској Ади Хуји, најављује министар екологије Горан Триван.

„Док се рукавац Аде Хује не среди, Ада Хуја неће завршити своју мисију. Ово зло, тај смрад, те фекалије то загађивање мора да престане. Уколико у догледно време будемо урадили систем за прераду отпадних вода у Београду, а ради се веома на томе, онда ћемо решити и питање притицања свих тих штетних материја у ово језеро које ја зовем рукавац“, истакао је министар Триван.

У обележавању Дана планете у Србији, учествовала је и амбасадорка Израела, земље која је од пустиње направила оазу, а у екологији пронашла економску рачуницу.

„Најважније израелске инвестиције у Србији су у еколошкој сфери. Улагали смо у ветро-паркове, управљање водом, њено чишћење и рециклажу“, прецизирала је амбасадорка Алон Фишер Кам.

Екологија је нова светска идеологија. Активисти кажу, једина која у данашњем свету има неког смисла. У време ратова, моралне и економске кризе, да нас уједини може само идеја о опстанку.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 24. април 2024.
10° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво