Дрво осликано ватром

Једна од најстаријих начина писања јесте техника писања ватром – пирографија. Такво писање касније се претворило у уметност, у сликарство. Данас се бављење пирографијом доста разликује јер су нам на располагању и многа техничка помагала.

Вештих руку дело уз помоћ алата: лемилице, полиографа, дрвета, ствара се цртање и писање ватром, техником пирографије.

Умерник Слободан Крстић каже да је за дрво важно да буде релативно суво: „Максимално неких десетак степени влажности треба да буде, не сме много да буде влажно дрво јер онда не може да се ради“.

Најпре се обрађује дрво, прича Слободан, затим се исцртају мотиви и тек онда се лемилицом извлаче основне линије.

„Касније се ради сенчење где ја на рачунару гледам увеличану слику коју треба да радим и на основу тога сенчим, правим разноразне нијансе“, истакао је Слободан додајући да је идеју да се бави пирографијом добиокада је видео мајсторе који су дуборезом правили иконе.

Кажу да је у генима све записано, а од рада и залагања долазе до изражаја они дарови које смо наследили. Слободан је почео са оцем да прави макете за бродове, а данас је дар цртања пренео на дрво.

„За светлије површине користи се слабија лемилица, а што се иде ка тамнијој варијанти користи се јача лемилица – што је јача лемилица то је тамнија површина“, објашњава Крстић.

Пирографија се ради ручно, а свака линија се посебно исцртава. За рад овом техником потребно је стрпљење, прецизност, тачност. За једно дело цртано овом техником потребно је и до месец дана.

Слободан Крстић каже да му је најбитније то што га опушта цртање овом техником.

Уз мало маште, креативности и дара, само ретки људи могу да се баве овом техником. Свака слика је оригинална и непоновљива.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 24. април 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво