Смедеревска тврђава, санација Куле 11 при крају

Радови на статичкој санацији земног дела Куле 11 у варошком бедему Смедеревске тврђаве улазе у завршну фазу. У свом надземном делу кула има 25 метара и тешка је више од пет тона. Једна је од највише оштећених због чега је и нагнута ка граду, а током обнове пронађено је и убојно средство на њеном самом врху.

Популарно названа Кула 11, страдала је највише на самом крају Другог светског рата, у савезничком бомбардовању када је погођена са јужне стране у темељном делу.

Од тада, готово седам и по деценија стоји нагнута ка граду без опасности од пада, али дешавала су се обрушавања која нису безбедна за посетиоце и пролазнике.

Радови који су у току значиће њену стабилност, али приликом санације наишло се и на велику опасност.

„Крајем прошле године током извођења радова, наишло се на убојно средство на врху куле, што је одложило радове у смислу да је Сектор за ванредне ситуације морао да отклони то убојно средство и да претражи врх крунице куле“, прича архитекта конзерватор Регионалног завода за заштиту споменика Јелена Пантелић.

Када се заврши статичка санација куле, требало би да уследи друга фаза радова који ће обновити надземни део куле, чувајући њену аутентичну причу, јер ће и по обнови остати нагнута.

„Циљ је да остане нагнута и да буде конзервирана таква каква јесте. Ти радови се планирају и надамо се да ћемо добити новац од Министарства културе да наставимо радове ове године“, рекла је Пантелићева.

За тренутне радове надлежно Министарство је издвојило 17 милиона динара, а за наставак радова на надземном делу куле требало би да се издвоји далеко више новца.

Варошки бедем је највише оштећен током бурне историје којој је сведочио – на њему је било десет кула. Данас је видљиво девет, на месту десете је садашњи улаз у Тврђаву. Током протекле године завршена је санација Језавског бедема, обнова Куле 11 је прва у низу варошког.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 19. април 2024.
14° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво