Суморне прогнозе, кафа полако нестаје

Климатске промене и уништавање шума прете да потпуно збришу са лица земље више од половине дивљих врста кафе у свету, међу којима и популарне комерцијалне кафе – "арабику" и "робусту".

Тренутне мере очувања дивљих врста кафе нису довољне да би се заштитила њихова дугорочна будућност, показало је истраживање које су објавили експерти британске Краљевске ботаничке баште у Лондону (Кју гарден), преноси Ројтерс.

Шеф сектора за истраживање кафе, који је предводио ово истраживање, Арон Дејвис каже да у врсте кафе којима прети нестанак спадају и оне које би се могле употребити за узгој и развој кафе у будућности.

То укључује и неке врсте које су отпорне на болести и које могу одолети погоршавајућим климатским условима.

Према његовим речима, хитно је потребна циљана акција у одређеним тропским земљама, пре свега у Африци и, нарочито, у шумовитим областима које су тешко погођене климатским променама.

"Док температуре расту, а кишне падавине се смањују – погодних зона за узгој кафе је све мање", рекао је Дејвис британској агенцији.

Напоменуо је да ови закључци нису важни само за љубитеље кафе.

"Постоји много земаља које зависе од кафе због прихода од пореза. Процењује се да око 100 милиона људи производи кафу на фармама широм света", објаснио је британски стручњак.

Истраживачи, чији су резултати рада данас објављени у часописима "Сајенс адвенсиз" и "Глобал чејнџ бајолоџи", кажу да су резултати истраживања посебно забрињавајући за Етиопију, као највећег афричког извозника кафе.

За ту земљу су, уз помоћ компјутерског програма, научници утврдили да јој прете суморне прогнозе кад је реч о кафи – јер би, због климатских промена које предвиђају, до 2080. године број локација на којима се узгаја "арабика" могао опасти за чак 85 одсто.

Број коментара 11

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 20. април 2024.
4° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво