На обронке Гоча по ручак из природе – печурке

Гљиве су после инсеката најбројнији живи организми. Претпоставља се да их има и до пет милиона, а научницима је познато тек 100.000 гљива. На Гочу код Краљева, гљивари су организовали бербу, а потом и изложбу. Посетиоци су били основци из Земуна.

Сунчане обронке Гоча обојене јесењим бојама, походили су љубитељи гљива, у потрази за ручком из природе. Уверени, да ће осим јестивих буковача, лисичарки, вргања, рујнице и сунчанице, наћи и оне ретке и заштићене гљиве.

„Са неких 18 које су на европској листи од 51 најређе гљиве у Европи ова територија специјалног резервата природе спада у можда најбогатија заштићена подручја Европе“, каже Ненад Милосављевић из Гљиварског друштва Шумадије из Крагујевац.

Гљиве нису ни биљке, нису ни животиње. Припадају посебном царству. Од свих познатих, има само пет одсто отровних.

Весна Милосављевић, такође из Гљиварског друштва Шумадије из Крагујевца саветује обавезно консултовање са познаваоцима гљива пре брања: „Треба да оду у неко друштво и да науче бар неколико врста и само тих неколико врста да беру. Кад науче две-три врсте спремаће врло укусна јела“.

„Скоро 20 година се бавим овим, изучавам, берем, шетам по природи, врло често наберем и за ручак, деликатесне су“, каже Милисава Младеновић чланица крагујевачког друштва.

Након добре бербе, део гљива је завршио у лонцу. И док су припремали гулаш, оне вредније, заштићене врсте међу којима је и нова 19. пронађена у природном резервату Гоч Гвоздац, биле су изложене у простору наставно-научне базе Шумарског факултета.

Посетиоци, основци из Земуна који тренутно бораве на Гочу, имали су много питања, али и доста су научили о гљивама.

Била је ово четврта изложба гљива на Гочу, планини, која осим по богатству биљног и животињског света, представља прави рај за проналажење и изучавање гљива.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
10° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво