Зашто страдају роде и како им помоћи

Људски фактор све чешће је узрок страдања рода у Србији, каже Сандра Јовановић из Друштва за заштиту и проучавање птица Србије.

Њихова је популација за сада стабилна, додаје, али и напомиње да је упркос чињеници да су роде омиљена врста птица код нас, било случајева да су на њих пуцали.

Већи део рода које се гнезде у Србији је у Војводини, где налазе храну и довољно места за гнезда, рекла за Танјуг Сандра Јовановић и навела да се, рецимо, беле роде често гнезде на стубовима за пренос електричне енергије, што није безбедно и може да доведе до тога да страдају или да буду повређене.

Она каже и да су фактори који угрожавају роде многобројни, од исушивања влажних станишта до коришћења пестицида, али и да су димњаци и кровои старих кућа били примаљивији за роде од ових савремених.

„Роде су сналажљиве птице и лако се прилагоде урбаним срединама, те се могу приметити и у градовима“, објашњава Јовановићева и додаје: „У новом Саду, код великог 'Рода маркета' се налазе два пара, јер је у близини градска депонија, односно, храна. Роде праве велика гнезда, са пречником од једног метра, па су стубове те ширине тамо пронашле“.

Она каже и да се, с обзиром да се гнезда налазе на великим висинама, дешава да младунци испадну и буду повређени.

„Уколико угледате младунче које је испало из гнезда, осмотрите околину и покушајте да пронађете гнездо или се обратите за стручну помоћ“, саветује Јовановићева.

А ако пронађете повређену роду...

„Најбоље је контактирати орнитологе Покрајинског завода за заштиту природе, који је надлежан за заштиту и збрињавање птица, а повређене птице касније се смештавају у Зоо-врт 'Палић' “, каже Јовановићва и додаје да се у том случају може позвати и Друштво за заштиту и проучавање птица Србије.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 20. септембар 2024.
21° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи