Ка бетонској утопији: Архитектура Југославије у њујоршком музеју МОМА

Поставка у Музеју модерне уметности у Њујорку под називом "Toward a Concrete Utopia: Architecture in Yugoslavia, 1948–1980" доноси причу о архитектонским решењима некадашње Југославије. Збирка фотографија представља бројне грађевине међу којима су споменици, ТВ торањ, пословни, али и стамбени објекти.

Позиционирани између капиталистичког Запада и социјалистичког Истока, југословенске архитекте одговорили су на контрадикторне захтеве и утицаје, развијајући послератну архитектуру која је у складу са другим приступима, али истовремено и потпуно јединствена, те се ништа слично не може видети нигде у Европи и шире, наводи се у опису поставке "Toward a Concrete Utopia: Architecture in Yugoslavia, 1948-1980".

Посетиоци чувеног њујоршког Музеја модерне уметности имају прилику да виде како су изгледали споменици подигнути у част онима који су се борили за слободу, торањ на Авали, пословне, стамбене зграде и још много тога изграђеног у периоду од 1948. до 1980. године – Титове смрти.

Изложба се отвара 15. јула, а може се видети до 13. јануара 2019. године.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
9° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво