Научници случајно усавршили ензим који једе пластику

Људи широм света недавно су доживели шок када је објављено да је острво пластичног смећа, које плута по Тихом океану, сада исте површине као Француска, Немачка и Шпанија заједно, а пошто је познато да су за разграђивање пластике потребни векови, поставља се питање да ли ће се цивилизација једног дана једноставно угушити у пластици.

Научници на британском Универзитету Портсмут кажу, међутим, да су можда открили начин да убрзају процес разлагања пластике.

Наиме, у постројењу „Дајмонд лајт сорс“ у Оксфордширу, научници са Универзитета Портсмут и других научних институција, покушали су да анализирају хемију ензима, који помажу одређеној бактерији да разгради најраспрострањенији тип пластике, познат по скраћеници ПЕТ, преноси Глас Америке.

Користећи изузетно јаку светлост, они су променили структуру ензима, затим га поново убацили у бактерију и посматрали шта ће се догодити.

„Мислили смо да ћемо успорити ензим ако променимо неке аминокиселине, али смо га заправо убрзали. Направили смо савршенију верзију ензима, који је бољи од природног“, објашњава Дžон Мегихан са Универзитета Портсмут.

Научници су под микроскопом видели да бактерија брже једе пластику.

Процес је сличан оном, који се 50-их година прошлог века користио за развој детерџента, чији су ензими модификовани, тако су постали стабилнији, што је омогућило далеко бржу разградњу протеина и масноћа из прљавштине. Међутим, убрзавање разлагања ПЕТ-а показало се много теžим задатком.

„Сада заправо можемо да апсорбујемо ПЕТ за неколико дана, што је много брже него у природи. Идеја је да можемо да убрзамо ензим тако што ћемо разумети како ради и онда од тога можемо да направимо индустријски процес“, каже Мегихан.

Научници истичу да, за сада, могу да произведу само неколико грама новог ензима, али да се надају да ће индустријски моћи да направе и по неколико килограма. Крајњи циљ је направити ензим који ће брже појести пластику.

Број коментара 6

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 20. април 2024.
6° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво