Нова претња за становнике океана – нанопластика

Аустралијски научници су утврдили да антарктички рачићи, који су главна храна морских сисара, микропластику претварају у свом дигестивном тракту у нанопластику, што представља до сада неоткривену претњу животној средини.

Резултати истраживања које је спровео тим с Универзитета Грифит предвођен Амандом Досон објављени су у часопису Нејчер комјуникејшенс, преноси Н1.

Тим истраживањем први пут је откривена способност рачића да физички изазову промену микропластике коју прогутају. Микропластика су комадићи пластике мањи од пет милиметара који штете морском свету. Антарктички рачићи важни су за околину јер представљају храну многим морским сисарима.

Научници су упозорили да микропластика у океанима представља знатан ризик великим животињама попут китова, морских паса и ража које их прогутају једући „заражене“ рачиће.

Истраживање је показало да рачићи могу самлети микрочестице полиетилена у наночестице.

Професор Бенгтсон Наш са Грифита каже да истраживање открива „раније неоткривену динамику у претњи коју представља загађење пластиком“. Он је казао да то значи да је биолошка разградња микропластике у нанопластику вероватно раширена унутар већине екосистема.

Додао је да се штетни учинак пробаве микропластике мора додатно проучити како би се обухватили потенцијални утицаји нанопластике на ћелије.

Велики број студија у подручју екологије мора показује егзистенцијалну претњу коју представљају милиони тона пластичног отпада који заврше сваке године у океанима.

Организација Уједињених нација за океане назвала је то „планетарном кризом“ у тренутку док се процењује да ће производња пластике глобално наставити да расте.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 04. мај 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво