Српски научници у Церну мере масу W бозона

Једна од међународних истраживачких група у Церну, у којој раде и истраживачи из Србије, позната као колаборација АТЛАС, изазвала је велику пажњу након што је 6. фебруара објавила рад у часопису "European Physical Journal C".

Реч је о првом мерењу масе W бозона са високом прецизношћу на Великом хадронском сударачу, најмоћнијем акцелератору данашњице.

W бозон је једна од две елементарне честице, које су преносиоци такозване слабе интеракције –једне од четири силе које управљају понашањем материје у универзуму.

У саопштењу Института за физику наводи се да на овом пројекту учествују и два истраживача из Србије који су сарадници АТЛАС колаборације и то заједно са истраживачима из француског института ЦЕА-Сакле, затим Универзитета у Мајнцу, Церна, Оксфорда и Института Нилс Бор.

На мерењу масе W бозона у Церну радили су и виши научни сарадник на Институту за физику у Београду, доктор Ненад Врањеш, као и његова студенткиња Александра Димитревска која је у новембру прошле године докторирала управо на мерењу масе ових честица.

„Прецизно мерење масе W бозона је од виталног значаја јер је то посматрање уско повезано са масама топ кварка и Хигсовог бозона“, каже Ненад Врањеш, који је био и једна од коедитора рада, који је објављен у часопису European Physical Journal C.

Врањеш напомиње да се оваква мерења морају наставити све док експериментална прецизност не достигне, или престигне неодређеност од осам мегаелектронволта (MeV), коју предвиђа теорија.

Ово истраживање је само једно од бројних у којима у Церну учествују истраживачи са Института за физику и Универзитета у Београду, а то је могуће, јер је Институт за физику члан колаборације АТЛАС од 2003, а Република Србија придружена чланица Церна од 2012. године.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. септембар 2024.
24° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи