Наш Филип, један од свега 15 светских вајара графитних срца оловке

Филип Стевић из Смедерева бави се веома необичном уметношћу израде минијатура на врху графитне оловке. Ученик је другог разреда средње ветеринарске школе и поред своје велике љубави према минијатурним скулптурама у графиту, воли и своју будућу професију.

За минијатуре на врху графитне оловке, Филип је сазнао случајно претражујући интернет. Тада је наишао на радове свог узора Американца Далтона Гетија и одлучио да се опроба у овој јединственој вештини којом се бави само 15 људи на свету.

„Био сам код деде у селу, он је иначе зидар и нашао сам оловку коју је он донео из Русије и на њој сам урадио мој први рад – то је виолина“, каже Филип Стевић.

Након виолине, лако је налазио инспирацију за нова дела и са сваким новим постављао је себи све веће циљеве. Иако за сада ради без микроскопа, његове радове карактеришу детаљи видљиви само под лупом.

„Па то смислим и направим скицу на папиру и онда не мора да значи да ћу баш то да урадим што сам смислио, можда када кренем да ми се нешто обрне и да кренем да радим нешто треће“, објашњава Филип.

За ову вештину најважније је стрпљење, јер иако од графита могу настати невероватне скулптуре, крт је и често пуца. За израду једног дела, Филипу је некада потребно три сата, а нека и до три дана.

Сада ради са хируршким скалпелима, зубарским иглама, као и са сајџијским алатом.

„Кренуо сам са обичним скалпелом, са којим сам и урадио виолину, а после сам гледао шта ми је лакше, шта ми је потребније, радио сам са свим и свачим и дошао сам до овога што ми највише одговара и треба.“

Иако није дуго у овој уметности, већ је имао неколико самосталних изложби својих радова, а неке је послао и у Италију.

И док већина оловку користи за писање, она је Филипу материјал за рад, и не пише срцем, али може то да буде.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
7° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво