Беба која се родила са 400 грама изборила се за живот

Мануши која је при рођењу тежила само 400 грама и била дуга 21 центиметар, након више од шест месеци отпуштена је из дечије болинице у Индији кући пошто је „структура њеног мозга нормална и очи јој се развијају како треба“.

Девојчица из Индије најмање је новорођенче у Азији и једна од најмањих беба на свету. Рођена је 15. јуна, царским резом, након што је њеној мајци у 28. недељи трудноће нагло скочио притисак.

Беба је рођена са недовољно развијеним плућима и није одмах могла самостално да дише. Њена кожа била је претанка, органи неразвијени, а њена минијатурна стопала била су мања од очевог прста. Шансе да преживи биле су минималне, али је Мануши је убрзо почела да добија на тежини.

„Она је наше чудо. Борила се и борила, иако није имала шансе и успела је“, рекла је њена мајка Сита.

Како светски медији наводе, у Индији и Јужној Азији раније није забележено преживљавање тако мале бебе.

„Када је рођена нисмо знали шта да очекујемо. Борила се да дише, па смо је одмах ставили на респиратор како би се проширила њена неразвијена плућа. Њена црева нису била добро развијена па нисмо могли да је адекватно хранимо“, прича неонатолог и директор болнице Сунил Џангед.

Након седам недеља почели су да је хране млеком, а 210 дана након рођења отпуштена је из дечије болнице. Лекари кажу да је структура њеног мозга нормална и да јој се очи развијају како треба.

„Одлучили смо да спасемо живот бебе и пружили смо јој потребну заштиту јер смо хтели да пошаљемо поруку свету да женско дете мора да буде заштићено. У држави као што је Раџастан у којој је чедоморство женске деце често, морали смо да направити корак како бисмо спречили ту грозну праксу“, нагласио је Џангед.

Најмања беба у свету која је преживела је Емилија Грабарчик која је рођена 2015. године у Немачкој, а при рођењу је тежила само 229 грама.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. септембар 2024.
26° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи