„Википедија“ позива читаоце да допуне биографије личности из СФРЈ

„Викимедија Србије“ и Музеј Југославије организују сутра уређивачки маратон у писању и допуњавању биографија знаменитих личности из периода СФРЈ на „Википедији“ на српском језику.

Маратон ће се одржати симболично на некадашњи Дан републике у Музеју Југославије, а чланци на српској језичкој верзији Википедије биће илустровани и фотографијама из фундуса те институције.

Акцији се придружује и Историјски архив Јагодине, који ће за вики пројекте донирати политичке плакате из овог периода.

Уредници „Википедије“, волонтери „Викимедије Србије“ и запослени у Музеју Југославије окупиће се сутра како би заједно унапредили чланке на Википедији на српском језику о знаменитим личностима из периода Социјалистичке Федеративне Републике Југославије.

Заједничким радом установљено је да многе биографије недостају на Википедији, а да Музеј поседује адекватну литературу, која је основа за грађу чланака, као и фотографије за илустрацију.

Уређивачки маратон је званични почетак дугорочне сарадње између Музеја и Викимедије, а наставиће се програмом „Википедијанац“ стажиста који ће бити реализован у овој установи у наредних месец дана.

Уредник Википедије са искуством радиће у овој институцији културе на дигитализацији материјала од енциклопедијске вредности, који ће се потом наћи на Википедији и другим „вики“ пројектима, али ће пружити и обуку запосленима за самостални рад у „вики“ окружењу, као и на унапређењу чланака на Википедији на српском језику.

Сарадња Музеја Југославије и „Викимедије Србије“ део је ГЛАМ програма (галерије, библиотеке, архиви и музеји) који српски огранак Задужбине Викимедија спроводи у Србији.

У питању је двосмерна сарадња са институцијама културе у унапређењу доступности ризнице културног наслеђа наше земље на интернету, односно на Википедији.

Програм ГЛАМ добио је подршку и Министарства културе и информисања Репубике Србије, где су одржане иницијалне радионице и презентације за представнике музеја, архива и библиотека у Србији о могућностима доприноса „вики“ пројектима, односно присутности српске културе на интернету.

Као резултат ове подршке, бројне установе културе се придружују ГЛАМ програму ширења слободног знања и културе, па се тако тренутно интензивно успоставља сарадња са музејима, архивима и билиотекама широм Србије.

Историјски архив Јагодине ће за почетак сарадње донирати политичке плакате, у Музеју у Лесковцу се спроводи програм стажирања, а у Музеју Војводине ће средином децембра бити одржан дводневни семинар за представнике музеја у Војводини.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 24. април 2024.
10° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво