Више земљотреса следеће године, милијарду људи у опасности

Научници упозоравају да промене у брзини Земљине ротације могу да изазову велику серију разорних земљотреса широм света, поготову у густо насељеним тропским регионима.

Роџер Билхам са Универзитета „Колорадо“ у Болдеру и Ребека Бендик са Универзитета „Монтана“ у Мизули представили су своје налазе на годишњем састанку Геолошког друштва Америке.

Њихови аргументи су да би чак и најмања промена у ротацији Земље, која би променила дужину дана за један милисекунд, могла да проузрокује огромне промене испод површине планете.

Према њиховој теорији, најмање успоравање мења облик Земљиног чврстог унутрашњег језгра од гвожђа и никла и, заузврат, утиче на течно спољашње језгро на ком лежи Земљин мантл, а потом кора са тектонским плочама.

Напрезање је веће на деловима тектонских плоча где се налазе неки од најнасељенијих делова планете близу Екватора, који имају око милијарду становника.

„Веза између Земљине ротације и земљотреса је велика и чини се да ће бити повећан број јаких земљотреса следеће године“, рекао је Билам за Гардијан.

Сви снажни земљотреси у протеклом веку су подробно забележени и описани.

Истраживање је обухватило проучавање свих земљотреса јачих од седам јединица на Рихтеровој скали од почетка 20. века. У овом временском распону, они су открили пет периода значајно повећане сеизмичке активности, који су се дешавали сваке 32 године.

Последње успоравање почело је пре четири године.

„Током тих периода, било је између 25 и 30 јаких земљотреса годишње. Ван њих, просечно се деси око 15 јаких земљотреса годишње. Прилично је јасно да нам Земља даје упозорење пет година пред почетак периода повећане сеизмичке активности“, истиче Билам.

Према његовим речима, закључак је прилично јасан.

„Следеће године имаћемо повећан број жестоких земљотреса. Ове године их нисмо имали много. Тачније, шест јаких земљотреса. Од 2018. године лако би могло да се деси да их имамо више од 20 годишње“, упозорио је Билам.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 20. септембар 2024.
18° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи