„Бубамара“ из Барија „на лечењу“ у Институту за рестаурацију

То што је једна фудбалска лопта завршила на столу за „реанимацију“ у Централном институту за конзервацију и рестаурацију у Београду, сведочи да и судбине предмета, били они уметнички или не, када су део историје једне земље, могу бити занимљиви колико и судбине људи.

Овде је реч о „бубамари“, лопти коју су потписали и „лансирали“ на трибине стадиона у Барију 1991. године фудбалери „Црвене звезде“ након завршетка меча са „Олимпиком“ из Марсеја и освајања Купа шампиона.

Конзерваторка Централном институту за конзервацију и рестаурацију (ЦИК), Данијела Јовановић, која ради на „реанимацији“ „Звездине“ лопте, објашњава у каквом стању је лопта дошла у њене руке.

„Лопта се деформисала и испустила ваздух па смо морали прво да је рашијемо и извадимо јој унутрашњу гуму“, објашњава конзерваторка „операцију спасавања“.

Напомиње да су пре хитне интервенције, „крвну слику“ лопте проверили на Технолошком факултету у Београду, где су резултати показали да је реч о озбиљним повредама насталим током година.

„Испуњавамо пукотине на лопти које су настале током годинама. Време када је ова лопта коришћена је почетак употребе лопти од вештачког материјала, односно пластике, јер до тог времена, у употреби су биле лопте од коже“, наводи Данијела Јовановић.

Према њеним речима, у питању је лопта која је донета са финала Купа шампиона у Барију 1991. године и на којој се налазе сви потписи фудбалера „Црвене звезде“.

„Ово је једна од ретких лопти која је ухваћена на терену и коју су фудбалери након утакмице бацили у публику и која има потписе свих фудбалера 'Црвене звезде' из тог периода“, представља Данијела свог „пацијента“.

Обећава, ускоро ће потписи фудбалера „Црвене звезде“ Панчева, Просинечког, Југовића...бити поново јасно видљиви.

Директорка Централног института, Сузана Полић, каже да је посао њеног тима рестауратора сличан лекарима, једни спасавају живот људи, други, живот предмета.

„Лопта које је донета је, у међувремену, изгубила на изгледу и потписи су почели да бледе и у последњем моменту је донета код нас да је спасемо. Испитује се стање предмета као у медицини, прави се анамнеза, а затим се тражи лек за њихово стање“, објашњава директорка.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 19. април 2024.
12° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво