Самачко венчање у Јужној Кореји све популарније

Судбоносно „да“ у Јужној Кореји све чешће се током венчања изговара само једном. Тренд самачког брака, односно брака са самим собом, све више узима маха, пренела је јужнокорејска агенција „Јонап“.

Ким Ји Џунг, шминкерка у поодмаклим тридесетим годинама, започела је дијету како би била спремна за фотографисање на дан свог венчања на пролеће. Са белом хаљином, цветним букетом, свадбеном тијаром и шминком, на слици ће бити заносна, као и свака млада, осим што поред ње младожење неће бити.

Упркос томе што је сама, неће да пропусти прилику да забележи процват своје младости на свадбеној фотографији, иако је то помало необично.

„Оне желе да имају свадбену слику док још није касно, док су још младе и згодне, посебно због друштвеног тренда касног ступања у брак“, објаснила је једна жена запослена у фото-студију у Сеулу која је желела да остане анонимна.

Пакет најчешће обухвата фризуру и шминку за младу, изнајмљивање две свадбене хаљине, две урамљене фотографије и фото-албум од 10 страница. То све кошта око 879 долара.

Сингл свадбе (свадбе за самце) су најновије отелотворење социјалног тренда усамљеника – јести, уживати у животу, путовати сам. Тај тренд дефинише малу, али растућу групу унутар млађих генерација Јужне Кореје.

Живот самаца је такође занимљива тема и за индустрију забаве, неколико ТВ програма емитују садржаје различитих жанрова у којима је главни гост самац.

Ријалити програм, емитован у марту 2013, прати свакодневицу познатих самаца који су углавном изнад старосног просека за улазак у брак у Јужној Кореји.

Феномен баца светло на вртлог промена које утичу и на брачни статус у Јужној Кореји као и на доживљај брака.

Охрабрена растом тог тренда, 36-годишња жена је саопштила групи од девет својих пријатеља да је на њу ред да прими свадбене поклоне иако се не удаје. Она је у друштву једина неудата и сваком од њих је донела поклоне у вредности од 300.000 корејских вона (око 250 евра).

„Неки од њих се селе, са другима се губи контакт, зато сам хтела да повратим свој део свадбеног новца пре него што буде касно“, објаснила је будућа млада.

Према подацима за статистику у Кореји од 2015. године, просечне године уласка жена у брак у тој земљи биле су око 30, што је значајно повећање у односу на 2000. годину када је просек био 26,5 и на 1990. годину, када је тај број износио 24,8.

Одговарајућа старосна доб за мушкарце у Јужној Кореји је такође скочила са 27,8 у 1990. години на 32,6 у 2015, што би, како оцењује агенција, значило да у тој држави мушкарци и жене чекају у просеку до 30. године да би ступили у брак.

У међувремену, велики број житеља те земље почео је да мисли да може без брака.

Према резултатима истраживања, 2008. године 46,5 одсто жена које немају партнера сматрало је да је брак нешто неопходно у њиховом животу. Тај број је, према статистикама, спао на 38,7 процената у 2014, а истовремено је број мушкараца који сматрају да им је брак неопходан спао са 64,8 на 51,8.

Број коментара 7

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 24. април 2024.
11° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво