Прослава рођендана уз експонате – журка у музеју!

Време када су се дечији рођендани славили у кући и уз домаће сендвиче и торту које мама направи за већину одавно је прошло. Замениле су их играонице, три-де торте са омиљеним јунацима. Али однедавно су и поједини музеји отворили своја врата за рођенданске забаве.

Пошто су пажљиво саслушали правила игре, потрага за тајанственим предметом међу 400 експоната је почела. Не, у играоници, већ у Музеју науке и технике Ђорђе слави рођендан другу годину заредом.

„Играмо се, једемо торту, забављамо се лепо“, наводи Ђорђе разлоге због којих се вратио у музеј. Деца кажу да могу да играју многе игре и да им је забавно. Често, када дођу код некога на рођендан у Музеј, свиди им се па и они сами пожеле ту да га прославе.

Можда су зато термини викендом у Музеју заузети и по два месеца раније. Слављеници најчешће гасе свећице са бројем седам, осам или девет.

„Музеј овде ниједног тренутка не губи од своје мисије да је образовна установа. Наш музејски програм прослава је едукативан, сама прослава траје 120 минута, са две паузе од по 10 минута и у том периоду се одрже три радионице“, истиче директорка Музеја науке и технике у Београду Соња Зимовић.

Правила понашања су јасна - игра није забрањена, али неки експонати су и даље недодирљиви, а ниједна прослава не сме да угрози поставку Музеја. Посебно се чува једна књига утисака које је слика коментара записаних на табли.

„Та табла је била намењена деци, али и родитељи желе да оставе записане своје утиске“, каже Соња Зимовић.

Иако у Историјском музеју нема званичне понуде за прославе рођендана, захваљујући кустосима бар двадесетак слављеника и њихови гости играли су се са Пупином.

„Музејска поставка није само што видиш и што пише, него она треба да остави и неизбрисив траг, музеји могу да нас науче, да нас забаве. Ако прескочимо децу коју доводимо и треба да доводимо у музеје нећемо имати људе који поштују музеологију, нећемо имати људе који поштују културу једног народа“, објаснила је Александра Нинковић Ташић из Историјског музеја Србије.

Зато кустоси не крију да сањају да се Музеји прилагоде малишанима. Не само за рођендане или тек понеку изложбу. Добар пример је, кажу близу, у Будимпешти Природњачки музеј, незабораван, рецимо Музеј науке и технике у Чикагу.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 19. септембар 2024.
21° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи