Читај ми!

„Кјуриозити“ слетео на дно некада огромног језера

Кратер Гејл, у који је „Кјуриозити“ првобитно слетео, некада је био дно огромног језера, кажу Насини научници. Слојеви седиментних стена, њихова дебљина и тип, одговарају онима који се могу пронаћи у језерским басенима на Земљи.

Пре неколико милијарди година марсовски кратер Гејл, пречника 154 километра, био је дно огромног језера, а научници сматрају да су у њему услови били довољно добри за развој микроба.

Мајкл Мејер, вођа програма за истраживање Црвене планете, објашњава да налази ровера о седиментним стенама унутар кратера указују да је древно језеро постојало довољно дуго да би формирало систем река и њихових широких делти.

Захваљујући воденим токовима, ветру и алувијалним наносима – формирана је пет километара висока планина у центру кратера.

То значи да она није постојала када је кратер формиран, који је највероватније настао као резултат удара астероида пре више од четири милијарде година.

Чињеница да се у кратеру некада налазило језеро намеће питање: Каква је клима била потребна да би се толико воде одржало тако дуго?

„Да би се милионима година одржало толико воде, клима је морала бити изузетно влажна, са веома активним хидролошким циклусима“, објашњава један од чланова истраживачког тима Ашвин Васавада.

Теорија о великој количини влаге у атмосфери у складу је са претпоставкама научника да је на Марсу некада давно било обиље воде.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 19. април 2024.
8° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво