Читај ми!

И мушкарци пролазе кроз климакс

Последице пада нивоа хормона осећа и јачи пол након четрдесете године. Симптоми попут умора, мрзовоље, несанице, незаинтересованости за секс и гојења, најчешће се приписују другим поремећајима, па мушкарци одбијају да се лече, чак и да разговарају о андропаузи, како се назива мушки климакс.

Жене у менопаузу најчешће улазе између 48. и 52. године. Већина њих менопаузу пролази са благим тегобама, док за 25 одсто жена овај период представља веома буран и непријатан део живота.

Уласком у зреле године и код мушкараца долази до значајних физиолошких промена, тако да и они пролазе климакс сличан женама, који се у медицини зове андропауза.

Знаци андропаузе могу да се јаве после 40. године. Разлог је пад нивоа одређених хормона који се, у односу на жене код којих је овај процес брз, смањују лагано и то траје годинама.

Међутим, стручњаци кажу да су први симптоми климакса код мушкараца слични онима које у менопаузи имају жене.

„Мушкарци препознају то да су уморнији, имају мање тостестерона, значи мање су склони акцији, мрзовољни, безвољни, није им баш ни до чега, несаница, мања заинтересованост за секс и коначно промена конфигурације тела, мање мишићне масе, више - масне", објаснила је докторка Светлана Спремовић Рађеновић, ендокринолог и гинеколог - акушер.

Код мушкараца у андропаузи могу се појавити и психичке промене попут заборавности, депресије, расејаности и лошег сна. Међутим, многи припадници јачег пола негирају постојање „мушког климакса".

„Мушки климакс се у нашој култури не признаје. Ми припадамо једном мушком свету са мушким схватањима вредности. Кад чујемо наше вицеве мислимо да смо вечно млади и вечно способни", нагласио је неуропсихијатар доктор Зоран Ђурић.

Ђурић је додао да се у пракси показало да се у Србији људи крију иза разних телесних поремећаја, болести и да су спремни да се лече од срца, плућа, бубрега, али не и од нечега што задире у њихову митску полну способност.

У лечењу симптома андропаузе најчешће се препоручује хормонска терапија коју одређује стручни лекарски тим. Препоручује се и здрав начин живота, пре свега начин исхране, свакодневне физичке актовности и смањење пушења и коришћења алкохола.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
11° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво