Пешачење - лек и превентива

Особе које често уживају у шетњама живе дуже, а благотворан утицај забележен је и када су у питању ментално здравље и расположење. Бројне научне студије показале су да овакав вид рекреације смањује ризик од појаве срчаног и можданог удара, дијабетеса, али и рака.

Љубитељи пешачења мање су изложени ризику од бројних болести међу којима су срчани и мождани удар, дијабетес, па и рак и друга тешка обољења, чиме се директно утиче и на дужину живота, тврде стручњаци.

Жене које пешаче најмање два сата седмично или ходају брзим ритмом могу знатно да смање опасност од можданог удара, показали су резултати новог француског истраживања. Пешачење може да смањи опасност од шлога у просеку за 30 одсто, закључио је тим којим је руководио научник Џејкоб Р. Сателмер.

Резултати истраживања, спроведеног на око 40.000 жена старости у просеку 54 године, показали су да су оне које су ходале брзином од пет километара на час смањиле опасност од можданог удара за 37 одсто.

„Физичке активности, међу којима је и редовно пешачење, неопходне су ради смањења опасности од кардиоваскуларних обољења, као што је мождани удар", истакао је Сателмер.

Стручњаци истичу да су особе које практикују одлазак у рекреативне шетње мање изложене и ризику од инфаркта.

Такав вид рекреације незаобилазан је и током периода опоравка од можданог и срчаног удара.

Резултати више студија потврдили су да је међу љубитељима пешачења мање оболелих од рака дојке, али и других врста канцера.

Закључак студије објављене у мају 2008. године, је да умерена физичка активност младих жена може смањити ризик од појаве рака дојке пре менопаузе, али и других врста рака.

Иако страхују од могућих повреда стопала, које никада нису безазлене за дијабетичаре, велики број оболелих приметио је да се ниво шећера у крви лакше контролише када свакодневно пешаче.

Те тврдње пацијената научно су потврђене након истраживања током којег је анализиран утицај шетње на ниво глукозе и реакцију на инсулин.

Стручњаци су уверени да благотворне ефекте шетња има и на расположење, па и ментално здравље.

Шетња нас може учинити срећним и заштитити од свакодневног стреса захваљујући благом убрзању дотока крви у мозак, објашњавају лекари.

Истраживање спроведено на групи особа старијих од 60 година, потврдило је да 45 минута пешачења сваког дана брзином не већом од шест километара на час поспешује менталне способности.

Учесници студије постепено су достигли поменуту брзину и од почетних 15 минута напредовали до 45 минута шетње.

Резултат је био брже решавање пажљиво осмишљених задатака које су испитаници решавали у различитим етапама истраживања.

Број коментара 7

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 19. април 2024.
12° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво