Боли вас глава – можда су криви хормони

Истраживања показују да проблем са главобољом има око 30 одсто жена и осам одсто мушкараца. Узрок томе могу да буду промене нивоа појединих хормона због којих настају главобоље.

Мигрене погађају и децу и тинејџере. Нова истраживања која су усмерена на стрес у школи показују да дечаци и девојчице имају готово исти број мигрена до девете године. После тог периода, мигрена је чешћа код девојчица, него код дечака.

Медицински центар „Џон Хопкинс“, у неке од симптома мигрене убраја ​​дуготрајну главобољу у трајању од четири до 72 сата. Најчешће је у питању бол само са једне стране главе, осетљивост на светлост, звук или мирис, мучнина и бол који се повећава током физичке активности.

Истраживање показују да жене највећи и најчешћи интензитет главобоља имају између 35 и 45 године. Наука каже да естроген, тестостерон и кортизол, између осталих хормона, могу да имају значајну улогу у настанку главобоље и мигрене.

Понекад их покреће друга активност у телу: кортизол - хормон који је највише повезан са стресом може пасти веома ниско у тренуцима напетости или ако имате предуге паузе између оброка, што узрокује на пад шећера у крви.

Естроген је хормон који се највише повезује са главобољом па је уобичајено чути да се оне јављају непосредно пре менструације. Вероватноћа развоја главобоље повећава се током времена, када је ниво естрогена нестабилан.

Код трудница главобоље често престану када је ниво естрогена виши. 

Перименопауза и менопауза такође могу променити ниво естрогена чак и када је у питању хормонска терапија или орални контрацептиви. Зато се жене у овим фазама чешће жале на појачане главобоље.

Хормони, наравно, нису једини фактори који утичу на главобољу. Други фактори могу укључивати ​​општи ниво стреса, умор, генетику, исхрану, па чак и временску прогнозу.

Свако ко је патио од мигрене вероватно је искусио неке од ових симптома. Одређене омиљене намирнице попут чоколаде, кофеина, путера од кикирикија, црног вина и алкохола уопште, сира, вештачких заслађивача и прерађеног меса такође могу да изазову јаке главобоље.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
14° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво