Планирани оброци и непланирана гојазност

Нове студије су откриле да су гојазнија деца која немају браће ни сестара. Породице са више деце планирају оброке унапред.

Краљевски колеџ за педијатрију и здравље деце процењује да ће половина малишана имати прекомерну тежину или бити гојазна до 2020. године.

Свако пето дете у Британији има вишак килограма када крене у основну школу, а тај број се повећа за трећину у тинејџерском добу.

Гојазност може покренути многе здравствене компликације, укључујући срчане болести и мождане ударе, висок крвни притисак, дијабетес типа 2 и карцином.

У новој студији, истраживачи са Универзитета у Оклахоми сагледали су прехрамбене навике 68 малишана током једне недеље.

Двадесет и седмеро деце било је подељено у једну групу, а преостало 41 дета са браћом и сестрама у другу. Међу јединцима, 37 одсто било је гојазно у поређењу са пет одсто у групи са браћом и сестрама.

Научници које је предводила Челси Кракт, професорка педијатријске гојазности и здравственог понашања, такође су анализирали прехрамбене навике малишана и њихових породица.

Истраживачи кажу да се нездраве навике родитеља преносе на децу.

„Здравије понашање и обрасци исхране могу настати услед промена на нивоу домаћинства, а не излагања вршњацима. Морају се подстицати напори да се помогне свој деци и породицама да успоставе здраве навике у исхрани", рекла је докторка Челси Кракт.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 19. април 2024.
12° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво