Позитивно размишљање – дужи живот

Позитиван поглед на свет, како се наводи у медицинским истраживањима, може да продужи живот. Песимисти ће се чешће сусрести са болестима, показала је недавна научна анализа.

У анализи која се темељи на постојећим истраживањима, научници су истражили податке из 15 студија у које је било укључено нешто мање од 230.000 људи, а праћени су просечно 14 година.

Током тог времена, најоптимистичније особе имале су 35 одсто мање шансе од најпесимистичнијих за срчани или мождани удар, а 14 одсто мање изгледа да умру из неког другог разлога, објављено је у  JAMA Network Open.

„Ти резултати сугеришу да позитивно и негативно размишљање не само да утичу на квалитет живота, него могу бити повезани и са здрављем“, рекао је Алан Розански, водећи аутор студије и научник на "Icahn School of Medicine" у Њујорку.

Оптимисти имају позитивније здравствене навике које им помажу да живе дуже, рекао је Розански.

Они боље једу, више вежбају и мање пуше од песимиста, а имају и боље начине ношења с проблемима који им помажу да буду проактивни на пољу свог здравља и да пролазе кроз тешка времена не мењајући навике у нездраве.

Песимизам, супротно томе, може подстакнути чешће упале и учинити људе подложнијима развоју метаболичких поремећаја који могу скратити живот, казао је Розански.

Док су многе студије кроз прошлих неколико декада повезале стрес и промене расположења с повећаним ризиком од срчаних болести, ови резултати нуде свеже доказе да гледање на живот може утицати на здравље срца.

„Оптимизам се дуго повезује с бољим резултатима у школи и на пословима попут продаје, спорта, политике и у друштвеним односима, али он је и важно здравствено питање које досад није довољно истражено“, рекао је Розански.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
9° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво