Реконструкција важан корак код лечења рака дојке

Годишње се у Србији открије око 4.600 нових случајева карцинома дојке. Код сваке друге жене дојка или дојке буду потпуно одстрањене, а лечење поред хирургије чине и радиотерапија, хемиотерапија, хормонско лечење. Болест најчешће погађа жене око 40. године. У сусрет октобру, месецу борбе против рака дојке, подсећамо на важност превенције, ране дијагностике и лечења опаке болести.

У једном тренутку жена живи сасвим нормално – ради, ужива са најближима, дружи се са пријатељима, путује. Већ у следећем моменту, све се мења и почиње борба за живот. Ту борбу водила је и Душка Казимировић.

„Случајно сам сама открила једну квржицу за коју сам посумњала да није доброћудна, врло брзо сам се у то и уверила. Пре годину дана је урађена операција, терапију сам завршила пре месец дана, осећам се одлично“, каже 54-годишња Београђанка.

После сазнања да има тешку болест, Душка се обратила тиму лекара, међу којима је био професор Којић. Он је прву реконструкцију дојке урадио још 1997. године. Данас са тимом колега једини реконструише дојке ткивом пацијенткиње. 

Код Душке је током операције тумора и одстрањивања дојки урађена и реконструкција. Та метода може да се примени и код жена које су раније оперисане, а није им урађена уградња импланта. 

„Оно што је златни стандард, то је микрохируршки трансфер биолошког ткива са стомака, узима се само кожа и поткожно ткиво, и премешта се на место где недостаје дојка и шију се крвни судови заједно са онима у грудном кошу. На тај начин се добија добро прокрвљено ткиво, хеимотерапија долази на право место, а зрачење које долази касније изазива много мању трауму“, објашњава проф. др Синиша Којић, специјалиста пластичне, реконструктивне и естетске хирургије.

О значају превенције – самопрегледа и редовног одласка код гинеколога ускоро ће се више говорити и у кампањи „Имаш избор“. Али ће велика пажња бити посвећена женама које су прошле или пролазе кроз тешку борбу.

Сазнање да су остале без дела тела, симбола женствености и мајчинства, неретко представља веома трауматичан тренутак. Психолози наглашавају да реконструкција дојке позитивно утиче и на самопоуздање, а пракса показује да је поновна појава болести код жена којима је урађена реконструкција мања чак и до 15 одсто.

„Циљ је права хуманитарна акција, моја клиника је обезбедила средства за 2020. годину у којој ћемо 12 жена урадити овом најсавременијом методом“, истакао је др Којић.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 24. април 2024.
11° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво