Страхови штите, фобије паралишу

Готово да не постоји особа која нема неки страх, било да је реч о висини, грмљавини, или страх од кловнова, па чак и среће. Када страхови прерастају у фобије и постоји ли лек?

Осећате напетост, губите дах, зноје вам се дланови или вам лупа срце. Све ово су показатељи страхова или фобија. Психолози сматрају да је страх наш чувар и да без њега не бисмо опстали као врста, али када страх постаје фобија?

„Страхови представљају еволутивни и заштитни феномен, они служе људима да препознају опасност и да се организују у односу на опасност. А, када говоримо о фобијама, то су страхови који паралишу и онеспособљавају људе да реагују на добар начин“, објашњава психијатар Невена Чаловска Херцог.

Двадесет први век је убрзао начин живота, преплавио човека обиљем информација и донео нове фобије, које све више узимају маха. Пре свега, повезане су са друштвеним мрежама и тиме како ће нас други видети на њима, или номофобија, односно, страх да ћемо остати без паметног телефона. Пошто знамо да све што објавимо, сада остаје трајно, расте и анксиозност око тога да ли је то добро.

Веома је тешко разумети нечији страх, али је још теже суочити се са њим или помоћи неком да га превазиђе. Фобије најчешће покушавамо да превазиђемо тако што избегавамо ситуације које доводе до њих, али то је само краткотрајно решење.

„Избегавање помаже на првом нивоу. Суштински ти страхови перзистирају, ако се не третирају на функционалнији, структурисанији и сложенији начин, а то пре свега и често подразумева примену психофармака. Да би најчешће кроз психотерапијске технике и психолошку помоћ људи успели да се суоче са страховима“, наглашава Чаловска Херцог.

Стучњаци указују на то да породично васпитање игра велику улогу у развоју фобија. Строги родитељи, али и они који превише штите дете, својим моделом понашања, могу их подстаћи да буду плашљивија него што би требало да буду. Поред овога, лоша трауматска искуства из прошлости појачавају вероватноћу појаве фобија.

Процењује се да између пет и десет одсто одраслих има неки облик фобије. Фобије су два пута чешће код жена, а према неким подацима чак сваки четврти адолесцент има неки облик социјалне фобије, односно интензиван страх од различитих друштвених ситуација.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 23. април 2024.
11° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво