Аутоимуна болест штитасте жлезде све чешћа код адолесцената

Више од три стотине милиона људи у свету има поремећај рада штитасте жлезде. Чак половина оних којима та жлезда прави проблеме не знају да одређене симптоме имају управо због ње. Смањена функција штитасте жлезде може да изазове хашимото тиреоидитис.

Штитаста жлезда је највећа ендокрина жлезда у телу. Утиче на срце, мозак, кости, кожу.

Докторка Марија Стојановић из Института за физиологију објашњава да штитаста жлезда лучи тироскин или Т-4 и тријодтиронин или Т-3 хормон.

„То су хормони који утичу на рад свих наших система и органа. Утичу на метаболизам читавог организма. Повишени нивои Т-3 и Т-4 у крви доводе до повећане функције штитасте жлезде“, каже др Стојановић.

Када је ниво наведених хормона смањен, смањена је и функција штитасте жлезде. Хашимото тиреоидитис је чешћи код жена, а последњих година, на удару су и адолесценти.

Докторка Јелица Бјекић, ендокринолог из Клиничко-болничког центра Бежанијска коса, наводи да је хашимото тиреоидитис данас доста често обољење у ендокринологији.

„То је аутоимуно обољење штитасте жлезде које настаје из непознатих разлога. Сматра се да је најчешћи узрок болести стрес.“

Чак и умор може да нам укаже да имамо проблем са штитастом жлездом. „Проблем се осим умором манифестује и повећаном телесном масом, успореним метаболизмом, слабошћу у мишићима“, објашњава докторка Стојановић.

Недостатак јода један је од узрока смањене функције штитасте жлезде. Зато је важно да га надокнадимо.

Докторка Верослава Станковић, специјалиста исхране, наводи да јод може да се надокнади пре свега сољу.

„Познато је да се у Србији со јодира од 1956. године. Друге намирнице којима јод може да се надокнади су коштуњаво воће, нарочито ораси, и минералне воде које садрже јод“, саветује докторка Станковић.

На штитасту жлезду утичу и витамини. „Веома је важан витамин Де, који може да се нађе у рибама плавог мора, где се налази већа количина јода. Осим тога, може да се нађе у млеку и млечним производима и, наравно, може се обезбедити излагањем сунцу лети“, каже др Станковић.

Хашимото тиреоититис се често не лечи, већ само прати. „Ипак, ако временом болест напредује и ако се утврди висок ниво титра антитела, ми тада пацијента морамо да лечимо“, каже докторка Бјекић. Додаје да се пацијентима тада одређује ниво хормона штитасте жлезде и да се на основу резултата уводи терапија.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. септембар 2024.
12° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи