Половина средњошколаца без минимума физичке активности

Најбоља превенција у очувању здравља је адекватна физичка активност, показале су бројне студије и истраживања спровођена широм света последњих деценија. У Србији из године у годину расте број фитнес клубова, стиче се утисак да медијске промоције различитих облика тренинга не недостају, али опште здравствено стање нације је поприлично забрињавајуће, нарочито код млађе популације.

Доказ за то је и истраживање које је 2017. године објавио Републички завод за спорт и медицину спорта, које је спроведено на 2.814 средњошколоца узраста од 15 до 18 година.

Резултати су показали да 60 одсто ученика и чак 87 одсто ученица се налази испод адекватног нивоа физичке форме која је повезана са здрављем. Такође, 56 одсто ученика и чак 75 одсто ученица не испуњава минимални препоручени обим физичких активности, а чак 83 одсто испитаника у овом узрасту нема правилну исхрану са довољним уносом воћа и поврћа.

Сви прикупљени парамтери довели су до закључка да само два процента ученика и мање од један одсто ученица задовољава минималне стандарде у погледу физичке форме, дневне физичке активности и правилне исхране.

„Правовремено препознавање фактора ризика и адекватан ангажман у том смислу може да спречи преверемено обољевање“, истакао је председник Савеза за рекреацију и фитнес Србије Небојша Стојаноски.

Како је навео, сведоци смо тренда повећања кардиоваскуларних обољења, броја оболелих од дијабетеса и деформитета кичме, а у последњих 30 година у Србији има чак 14 одсто више гојазних.

„Све то је у највећој мери последица недовољне физичке активности. Период адолесценције је кључан у стицању образаца понашања који су у директној вези са смањењем ризика, зато и не чуди што је нашим Статутом одређено да основни циљ деловања Савеза буде популаризација и развој фитнеса, спортске рекреације и физичке активности код деце“, објашњава Стојаноски.

Савез за рекреацију и фитнес Србије основан је 2006. године, на годишњем нивоу самостално реализује 14 програма којима се промовише физичка активност и спортска рекреација, а на различите начине подржава и учествује у још више од 70 акција сличног типа.

„Најзначајнији догађај у том смислу је Сајам фитнеса, велнеса и здравља БЕЛФИС који ће се од 12. до 14. октобра одржати у Хали 3 Београдског сајма. Другу годину заредом организујемо овај сајам који ће окупити око 100 излагача из целе Европе. То је највећи сајам овог типа у региону, а током три дана предвиђено је да на три бине буде више од 60 активација и промоција различитих врста тренинга. Међу презентерима биће наши најбољи тренери и фитнес инструктори, па ће то бити одлична прилика за оне који се баве фитнесом да сазнају нешто ново, а они који не вежбају да изаберу програм по својој мери и почну са тренинзима“, истакао је Стојаноски.

Према његовим речима, посебан акценат биће на провери општег здравственог стања посетилаца.

„На галерији Хале 3 Београдског сајма биће формиран специјалан медицински део где ће се вршити основна антропометријска мерења, кардио скен односно анализа која олакшава препознавање потецијалних здравствених тегоба код рекреативаца, али и утврђује дијагностику спортских перформанси. Мериће се ниво стреса, крвни притисак, шећер у крви, утврђивати телесни састав, анализе кичменог стуба, али и давати решења дијагностикованих проблема кроз програме исхране и спортских активности“, рекао је Стојаноски и нагласио да ће посетиоцима сајма све то бити бесплатно.

Савез за рекреацију и фитнес Србије велику пажњу поклања едукацији и стручном усавршавању тренера, па ће током трајања сајма бити организован велики број предавања.

„Централни догађај едукативног дела БЕЛФИС-а биће осми Европски фитнес конгрес на коме ће предавања одржати Рефит Камберовић, директор немачког фитнес савеза и Улф Собек, кондициони тренер младе немачке фудбалске репрезентације. Такође, професори и декани спортских факултета из целе Србије одржаће предавања о трендовима и новитетима у свету фитнеса и рехабилитације“, прецизирао је Стојаноски.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 20. април 2024.
4° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво