ВМА: Трансплантација матичних ћелија од несродног даваоца

Клиника за хематологију Војномедицинске академије урадила је стоту трансплантацију матичних ћелија костне сржи, тзв. алогене трансплантације, узетих од давалаца који нису сродници пацијентима.

Како је саопштила Војномедицинска академија, овакве врсте трансплантација у тој установи раде се од јануара 2013. године, од када је Србија постала чланица Интернационалног регистра давалаца.

Алогена трансплантација значи поступак у којем се костна срж пацијента који је оболео од малигне болести мења здравим матичним ћелијама узетим од друге особе, најчешће сродника, попут брата или сестре или подударне особе која није сродник.

Она је често једина могућност лечења јер одговарајућег даваоца у породици има тек сваки трећи пацијент.

До 2013. године овакве трансплатације су рађене у иностраним центрима за трансплантацију уколико у земљи нису имали подударног даваоца.

Чланством у Интернационалном регисту давалаца у Србији су се створили сви услови за лечење малигних болести крви облицима трансплантације као у иностранству, а медицински тим ВМА поседује неопходно клиничко искуство за праћење пацијената након трансплантације.

Интернационални регистар потенцијалних давалаца костне сржи тренутно броји око 30 милиона људи, а Национални регистар при Институту за трансфузију крви Србије броји око 7.300 потенцијалних донора.

Давалаштво је потпуно безопасно и не мора да значи да ће неко ко је пријављен у регистар бити давалац, али може да буде од пресудног значаја за лечење подударног оболелог.

Ћелије се могу узети из костне сржи здравог добровољног даваоца и из периферне крви.

ВМА ове године ће обележити и 45 година од прве алогене трансплантације костне сржи сродног даваоца, што је био пионирски подухват на простору Балкана.

Трансплантациони центар ВМА је од 1996. године пуноправни члан Европског удружења за трансплантацију (ЕБМТ), чије водиче следи у раду, па су и резултати лечења у потпуности упоредиви са резултатима иностраних центара.

До сада је у ВМА урађено преко 1.200 трансплантација, а сваке године се ради на осавремењавању овог облика лечења, наводи се у саопштењу.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво