Током врелих дана избегавајте газиране сокове, алкохол, кафу

Екстремно високе температуре посебно сметају деци, старијим људима, хроничним болесницима, трудницама, дојиљама, каже докторка Зорица Јовановски из Института за јавно здравље „Батут“ и наводи да у врелим данима треба избегавати алкохол, газиране сокове, кафу.

Истиче да здрав организам има способност адаптације и да врућине не изазивају велику реакцију у организму. Такође саветује да се не излази из куће у најтоплијем делу дана од 10 до 18 сати, да се расхлађује простор у коме се борави, пије што више течности - посебно вода.

„Евентуална замена за воду су млеко и воћни сокови. Све остало, као што су газирана пића, алкохол, кафа, треба смањити, јер су то диуретици. Знамо да при високој температури може да се изгуби и до два литра зноја за сат времена, диуретици би додатно појачали губитак течности што не би било добро за наш организам“, појашњава докторка.

Препорука током врелих летњих дана је да се избегавају напорне физичке активности, а уколико је то немогуће онда то треба чинити у најхладнијем делу дана између четири и седам сати ујутру.

Посебан опрез саветује се хроничним болесницима који у договору са својим лекаром треба да коригују терапију.

„Код пацијената који имају повишен притисак током врелих летњих дана може доћи до смањења притиска, јер се лети шире крвни судови, те треба кориговати терапију“, нагласила је Јовановски.

Лична хигијена, али и хигијена простора у коме се борави - посебно кухиње где се припрема храна, нарочито је важна јер се лети бактерије брзо размножавају.

За оне који на улицу излазе у најтоплијем делу дана савет је да се обавезно понесе шешир, флашица са водом, да се обуче лагана, памучна одећа, стави заштитна крема на кожу.

Препорака је да простор у коме боравите увек буде расхлађен, али да се води рачуна да разлика између спољне и унутрашње температуре не буде више од 10 степени Целзијуса.

То је нарочито важно за децу узраста до две године, особе старије од 60 година, као и за хроничне болеснике.

„Ноћни ваздух треба искористи за расхлађивање дома, те да током ноћи треба отворите све прозоре, а током дана треба затворити прозоре и спустити прозорске засторе“, саветује Јовановски.

За оне који немају климу, докторка саветује да бораве током дана у најхладнијој просторији, као и да се на прозоре окаче мокре засторе на отворене прозоре како бисте расхладили ваздух у соби.

Организам треба стално расхлађивати туширањем или купањем у расхлађеној води, а могу да помогну и хладне облоге, пешкире, сунђери, купке за стопала.

За оне који дуже бораве на сунцу без шешира, први знаци сунчанице су вртоглавица и мучнина, док код топлотног удара телесна температура расте до 40 степени Целзијуса.

„У таквим ситуацијама неопходно је брзо расхлађивање пацијента - прелазак у хладнији простор, стављање хладних облога и обавезно потражити помоћ лекара“, закључила је она.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 28. март 2024.
18° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво