Више од 130 милиона људи са деменцијом до 2050. године

До 2050. године више од 130 милиона људи у свету живеће са деменцијом, а један од свака три случаја могао би да буде спречен ако би људи у већој мери бринули о здрављу мозга, показало је истраживање објављено у медицинском часопису „Лансет“.

Међу кључним факторима ризика за настанак деменције су недостатак образовања, губитак слуха, конзумирање дувана и физичка неактивност, наведено је у чланку.

Процењује се да 47 милиона људи у свету има деменцију. Истраживање је представљено на конференцији Међународног удружења „Алцхајмер“ у Лондону, Би-Би-Си.

Извештај је сачинило 24 светских стручњака који наводе да начин живота појединца може да има велику улогу у повећању или смањењу ризика за настанак деменције.

„Мада се деменција дијагностикује касније у животу, промене углавном почињу да се развијају годинама пре тога“, рекао је професор Лондонског универзитетског колеџа Гил Ливинстон.

Истраживање је показало да су особе које нису у могућности да заврше средњу школу у већем ризику од деменције, а аутори чланка саветују наставак учења током целог живота како би се повећале когнитивне резерве.

Још један велики ризик је губитак слуха у средњем добу, што може довести, како наводе истраживачи, до друштвене изолације и депресије, који су међу могућим факторима ризика за деменцију.

Стручњаци су навели још једну кључну поруку – оно што је добро за срце, добро је и за мозак.

Живот без пушења, уз физичку активност, одржавање здраве телесне тежине, лечење високог крвног притиска и дијабетеса могу да смање ризик од деменције, као и кардиоваскуларних болести и рака, пише у извештају.

Истраживачи су додали да нису имали довољно података који укључују утицај исхране или алкохола, за које сматрају да су значајни.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво