Нада за оболеле од Паркинсонове болести

Клиничка испитивања потврдила ефикасност новог лека не само у ублажавању симптома Паркинсонове болести, већ и при успоравању даљег развоја обољења.

Нови лек против Паркинсонове болести "расагилин", чија су клиничка испитивања у току, показао се делотворним не само у ублажавању и отклањању симптома, већ и као средство које успорава развој тог неуродегенеративног обољења.

Француско-америчка група истраживача дошла је до тих резултата радећи 18 месеци са групом од 1.200 пацијента у Европи и Сједињеним Америчким Државама, пренели су француски медији.

Код оболелих од Паркинсонове болести долази до уништења "допаминергијских" неурона у сивој можданој маси.

Услед смањеног лучења допамина у делу мозга који има битну улогу при регулисању вољних покрета код оболелих се јављају дрхтање и укоченост. 

Истраживачи истичу да данас постоји читав низ "допаминергијских" фармаколошких једињења која могу да обнове производњу "допамина", неуротрансмитора чије је функционисање поремећено код пацијената оболелих од Паркинсона.

Оно што је до сада обесхрабривало научнике, али и оболеле, је то што ниједан од тих лекова не делује на заустављање развоја саме болести.

Болест поремећаја покрета названа је по британском лекару Џејмсу Паркинсону који је још почетком 19. века описао симптоме обољења.

Услед спорог развоја болести, може проћи и неколико месеци, па и година пре него што особа примети да има тегобе.

Међу првим симптомима је благо подрхтавање руку или прстију које се постепено развија у ритмично дрхтање.

Покрети постају неспретни због ограничења покрета и укочености мишића.

Брзина напредовања симптома и обољења индивидуални су, па код неких пацијената болест дуже време не утиче на обављање свакодневних активности.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 24. април 2024.
10° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво