петак, 10. феб 2012. | Изаберите писмо: Latinica



 

Magazin
Насловна > Магазин > Здравље > Алкохол - нова дрога младих

субота, 13. мар 2010, 07:41 -> 08:09

Алкохол - нова дрога младих

Седам од 10 малолетника у Европи редовно конзумира алкохол, нарочито од како су у моди „алкохолни маратони” где се пије до падања под сто. Стручњаци сматрају да је реч о генерацијском незадовољству, у чему се огледа дубина кризе.

alkohol-v-2.jpg

Према подацима Светске здравствене организације, млади Европљани држе два тужна примата - први су на светској листи по количини алкохола који попију и, што је много трагичније, најчешће су жртве тог свог порока.

Резултати новијих истраживања потврдили су страховања стручњака. Чак седам од 10 малолетника у Европи редовно пије алкохол, поготово од како су у моди „алкохолни маратони" који се организују у пабовима, пивницама, дискотекама или на журкама у становима пријатеља где се пије до падања под сто.

Професор Алдо Каротенуто, доцент психологије личности на Римском универзитету, оцењује да је у случају младих реч о генерацијском незадовољству, у чему види знак да се криза продубила.

Неким групама младих, старости између 11 и 17 година, заједнички хоби је наливање пивом, жестоким пићима и коктелима егзотичних назива.

alkohol-tex.jpg
Млади у Србији у корак са негативним трендовима

Баук алкохолизма шири се и Србијом, а према подацима Института за ментално здравље, више од 45 одсто деце од 13 до 17 година пије.

Пол више није важан, јер чашицу подједнако воле и дечаци и девојчице - однос је 52 према 48.

Од укупног броја испитаних, a педесет одсто испитаника изјавило је да је алкохол први пут пробало у присуству и уз одобрење родитеља.

Подаци потврђују да би један од четири возача млађих од 25 година и данас био жив да није сео за волан у пијаном стању.

Део одговорности професор Каротенуто приписује и жељи за поистовећивањем, јер млади гледају одрасле како пију, виде да чаша вискија или вина лепо стоји и филмским и телевизијским јунацима који на екрану непрестано пију, а све то буди такмичарски дух.

Под оптужбом су и спотови који величају алкохолна пића, без имало критичког става према њиховој неумереној потрошњи, истакао је Каротенуто.

У ситуацији када се 10 одсто малолетника у просеку опија три пута месечно, рекламне кампање би морале да се заложе за здравији начин живота, прикладан свим узрастима потрошача.

У Европској Унији је број рањавања приписаних алкохолу порастао за 10 одсто.

alkohol-box.jpg

Такође, чак 60 одсто тешких повреда и смртних исхода саобраћајних несрећа изазвали су пијани возачи. Конзумирање алкохола у директној је вези са великим бројем убистава, самоубиства, злочина, оружаних пљачки, насиља у породици.

Млад организам више угрожен

У ове податке нису урачунате болести узроковане злоупотребом алкохолних пића као што су цироза јетре, гастритис, полинеуритис, психозе алкохолног порекла, церебрална апоплексија, са често смртним исходом.

„Невероватно, али истинито је да, што је човек млађи, већи је ризик да би могао умрети од последица болести изазваних алкохолом", објашњава професор Каротенуто.

Будући да се граница помера и пије се већ од 11. године, органи раније пропадају и организам је непоправљиво угрожен.

Сви који мисле да само мушкарци пију су у заблуди, јер све чешћа жртва алкохола данас је млада и образована девојка од каријере чији се радни дан завршава пићем са другарицама.

Девојке касније почињу, али се брже напијају и лакше постају зависне него мушкарци.

Стручњаци указују да попијени алкохол одмах улази у крвоток и организам га муњевито апсорбује, пре свега мозак.

alkohol-v.jpg

После централног нервног система, етанол у првом кругу стиже у јетру, бубреге и срце, а у другом у мишиће и масно ткиво где се задржава.

Око 95 одсто алкохола разграђује се у јетри и то је разлог што тај орган најчешће и страда од његовог штетног дејства.

Особе које пате од гастритиса брже апсорбује алкохол, док се код оних што истовремено пију и лекове, међу којима су седативи, антихистаминици, аналгетици, опијати, дејство аутоматски појачава.

„Утапање невоља у боци" не нарушава само здравље, већ може да угрози и живот оних које волите или вам се случајно нађу на путу.

Статистички подаци потврђују и да је алкохол кривац за готово половину фаталних аутомобилских удеса у свету, трећину свих дављења, бродских и авионских несрећа.

1
коментари број коментара 2 | cwпошаљи коментар
(субота, 13. мар 2010, 13:35)
Ispovest bolesnog uma [нерегистровани]
oпошаљи одговор

Nezadovoljstvo

Tacno je mladi su nezadovoljni. Ceo smo zivot u recesiji i nemastini. Kod nas samo stariji smeju imati probleme, a ti se snalazi kako znas i umes. Kad ne odes na more 4 godine, nikad u zivotu nisi bio na zimovanju, nisi isao na matursku eksurziju u srednjoj i ta lista se nastavlja. To zna malo negativno da utice na tebe. Malo si depresivan i deprimiran, a svi ti pricaju kako ce tek da bude tesko i kako prava kriza tek dolazi. Studiram informacione tehnologije i napio sam se dva puta u zivotu tako da ne spadam u gornju grupu. Ali jedan od problema su roditelji i okruzenje koje kada se neko mladji pozali da mu nesto fali odmah uzmu pa obruse: "Meni je u tvojim godinama samo lopta za zabavu trebala.". Sto je laz jer su imali mnogo vise. Letovanja po Bugarskoj, Hrvatskoj i tada novac nije bio jedina briga kojom se bavila cela porodica nego su cak i imali vremena jedni za druge. U principu roditelji vam danas ne nude resenje nekog problema koji imate nego samo "vikanje i dranje" tako da vam je bolje da cutite uvek i probate da resite sami taj problem, ako ne mozete ko vam je kriv. Pitam se do kada ce biti ovako jer meni je bolje da nemam svoju decu, nego da ih dovedem u ovo sr....

1
(субота, 13. мар 2010, 11:15)
anonymousMi [нерегистровани]
oпошаљи одговор

Alkohol


Mentalno, covek se nista nije odmakao od kamenog doba.Promenio je kostime,ambijent i orudja i oruzja.A savremeni kapitalizam ce ga dokrajciti.Zasto??Pa zato sto je jedino vazno postalo imati novac.A najrazvijenija zivotinja(covek)nema,ocigledno,dovoljno snage da se odupre tanatosu.

1
1
najzanimljivije najcitanije