петак, 10. феб 2012. | Изаберите писмо: Latinica



 

Magazin
Насловна > Магазин > Здравље > Човек поседује и укус за масно

петак, 12. мар 2010, 06:50 -> 06:57

Човек поседује и укус за масно

Иако степен способности за разликовање укуса масних киселина код људи знатно варира, стручњаци су утврдили да, не само да „осетљивији” постоје, већ и да мање једу. Такође, особе са развијеним осећајем за масно изложене су мањем ризику од добијања вишка килограма.

masnoce-v.jpg
Неке особе осетљивије су на укус масних киселина у намирницама са већим садржајем тих материја

Особе осетљиве на укус масти имају тенденцију да мање једу и буду мање склоне гојењу, показало је истраживање обављено на Универзитету Дикин у Аустралији.

Новооткривени осећај за масно био би шести - после укуса за слатко, кисело, слано, горко и богато протеинима.

Вођа аустралијског истраживања Расел Кист истиче да испитивање почива на ранијим студијама, обављеним у САД, којима је утврђено да животиње имају осећај за масно.

Аустралијски тим је разрадио тест за процену способности људи да разлуче укус разних масних киселина које су уобичајене у храни. Утврђено је да оштрина тог укуса веома варира од особе до особе.

margarin-tex.jpg

„С обзиром на то да су масти данас лако доступне и уобичајено се конзумирају у исхрани, може се претпоставити да наше чуло укуса временом може да отупи на њихов укус, што неке људе чини склонијим да једу превише масне хране", објашњава Кист.

Према његовим речима, утврђивањем разлога осетљивости на тај укус, који је код неких развијен а код неких не, могло доћи до начина да се помогне људима да смање унос масти, па тиме и гојазност.

masna-hrana-box.jpg
1
коментари број коментара 0 | cwпошаљи коментар
1
1
najzanimljivije najcitanije