Гејтс представио шест иновација које би могле да промене свет

Боља складишта за вакцине, измене гена, соларно гориво, вакцине "мРНА", побољшани унос лекова и вештачка интелигенција су иновације које би могле да промене човечанство и нова су област интересовања оснивача компаније „Мајкрософт“ Била Гејтса, иако немају везе са рачунарима.

Један од најбогатијих људи на свету представио је шест изума, који имају везе са здрављем и бољим условима живота.

Реч је о бољим складиштима за вакцине, измени гена, соларном гориву, вакцинама "mRNA" , побољшаном уносу лекова и вештачкој интелигенцији.

Боље складиштење вакцина

Говорећи о вакцинама, Гејтс је указао да су оне спасиле милионе живота широм света, али да се врло брзо кваре ако се не чувају на одговарајућим температурама.

Гејтс, стога, истиче да је група научника из компаније „Глобал гуд“ из Сијетла креирала иновативан фрижидер под називом „Метафриџ“ (MetaFridge).

Како објашњава, тај фрижидер је специфичан јер држи ниске температуре чак и кад остане без струје, па се вакцине у њему неће тако лако покварити.

Фрижидер, додаје, ради и на преносивим вентилаторима, те лекари вакцине могу да носе на веће удаљености и лакше дођу до деце у забаченим подручјима.

Измена гена

Када је реч о измени, односно, едитовању гена, Гејтс наводи да је оно и даље у раним фазама развоја и да са собом повлачи и низ питања о томе како ту технологику користити на одговоран и етичан начин.

„Замислите будућност у којој бисмо могли да узмемо ДНК болесне особе, уклонимо гене који изазивају болест и на тај начин је излечимо или, на пример, из комараца уклонимо гене који изазивају маларију“, истакао је.

Соларно гориво

Међу иновацијама које би могле да промене свет, Гејтс наводи и соларно гориво, наводи се на порталу Зимо.дневник.хр.

„Ако желимо да се решимо наше зависности од фосилних горива и климатских проблема које изазивају, треба нам више различитих приступа. Недавно сам посетио лабораторију у Институту 'Калтек', где научници покушавају да пронађу начин да сунчеву енергију претворе у гориво“, наводи Гејтс.

Вакцине "mRNA"

Говорећи о "mRNA" вакцинама, Гејтс је подсетио да већина данашњих вакцина користи ослабљене или неактивне форме вируса како би подстакле имунитет на производњу антитиела и спречиле појаву болести, те је рекао да научници сада покушавају да искористе генетски материјал који би могао да убрза и појефтини развијање нових вакцина.

„Ако на тај начин успемо да научимо наше тело да креира сопствени обрамбени механизам, то ће нам помоћи да на потпуно нове начине спречимо појављивање болести“, сматра Гејтс.

Унос лекова

Свет би, према његовом мишљењу, могао да промени и побољшан унос лекова.

„Ако сваког дана у исто време треба да попијете неки лек, онда сигурно знате колико често понекад заборавите да попијете таблету“, истиче Гејтс.

Како додаје, компанија „Интарсија“ направила је мали уређај који се уграђује у кожу човека и који полако ослобађа лекове у крвоток током одређеног временског периода.

Постоји неколико начина на које се ова технологија може искористити за превенцију и контролу болести, а Гејтс истиче да би овај уређај посебно користан могао да буде особама које су изложеније вирусу ХИВ.

Један имплантат особу оболелу од ХИВ-а могао би да штити чак годину дана, указује Гејтс.

Вештачка интелигенција

Од свих иновација на листи, Гејтс је уверен да ће вештачка интелигенција у потпуности трансформисати „наш начин живота“.

Он упозорава да ће вештачка интелигенција створити нове изазове на које ћемо морати да обратимо пажњу, укључујући и промену струке људи који ће због аутоматизације остати без посла.

„Сматрам да ће вештачка интелигенција наш живот учинити продуктивнијим, делотворнијим и лакшим“, закључио је Гејтс.

Број коментара 10

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 20. септембар 2024.
23° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи